Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami i agentami - co się zmieni?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami i agentami - co się zmieni?

Rynek nieruchomości był ostatnio w niepewności w związku z nadchodzącymi zmianami. Trwały bowiem prace nad nowelizacją ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami i agentami, która wprowadzała dość istotne zmiany. Co się zmieni od momentu jej wejścia? Jak teraz będzie wyglądał rynek nieruchomości? Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Cel zmiany

Zmiany w ustawie miały być jednocześnie dostosowaniem obowiązujących w Polsce przepisów do dyrektyw i rozporządzeń unijnych, a jednocześnie, ich celem było umocnienie pozycji konsumenta na rynku. Dzięki wprowadzonym zmianom, produkty kredytowe mają być znacznie bardziej transparentne i czytelne, klienci mają być chronieni, a dołączenie w ustawie kwestii nadzoru nad pośrednikami i agentami ma spowodować, że klienci będą mogli się czuć znacznie bezpieczniej.

Instytucja kredytująca

Według zmian, które ustawa wprowadza, kredytów hipotecznych udzielać będzie mogła wyłącznie instytucja do tego celu przeznaczona, czyli bank lub Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa. Dzięki temu uda się uniknąć w dużym stopniu sytuacji, gdy kredyty udzielane są przez instytucje para bankowe, a odsetki w takich instytucjach są niemalże zabójcze dla klientów. Regulacja ma całkowicie wyeliminować tego rodzaju praktyki, co da klientom większe bezpieczeństwo.

Kredyt ma być udzielany w takiej walucie, w jakiej jest uzyskiwana większość dochodów kredytobiorcy

Jest to kolejna regulacja wprowadzona przez nowelizację ustawy. Dzięki temu klienci mają uniknąć pułapki kredytów walutowych, jak to miało miejsce w przypadku tzw. „frankowiczów”. Niskie koszty obsługi kredytu walutowego i niskie oprocentowanie skusiło do zaciągnięcia kredytu w walucie. Jednakże gdy tylko została ona uwolniona i zmieniła się jej wartość na rynku, kredytobiorcy odczuli to znacznie, a ich kredyty już nie były tak opłacalne, jak się pierwotnie wydawało. Nowe przepisy pozwolą uniknąć tego rodzaju zaskoczeń.

Zakaz sprzedaży wiązanej

Sprzedaż wiązana jest czymś, czym banki obecnie bardzo dobrze stoją. Decydując się na kredyt hipoteczny trzeba również zdecydować się na konto w danym banku, kartę kredytową i nie wiadomo co jeszcze. Jeżeli klient odmówi, bank naliczy taką marżę i prowizję, że kredyt przestanie się w ogóle opłacać. Nowe regulacje mają te praktyki zatrzymać. Jeżeli klient chce wziąć wyłącznie kredyt, to otrzyma tylko kredyt, jeżeli będzie chciał powiększyć zestaw produktów, to może, ale nie będzie do tego zmuszany.

Dostęp do informacji

Co ważne, nowelizacja nakłada na pośredników i agentów obowiązek przekazania informacji oraz umożliwienia dokonania porównania na temat różnorodnych produktów kredytowych. Poza tym, wszystkie informacje muszą być przekazywane rzetelnie, jasno i zrozumiale. Klient ma uzyskać wszystkie ważne dla niego wiadomości, a nie tylko te atrakcyjne i promocyjne. Bank ma obowiązek przekazać klientowi treści, które pozwolą mu zrozumieć konstrukcję zaciąganego kredytu, przewidzieć jego koszty i kwotę do spłaty. Po wykonaniu symulacji klient ma otrzymać od banku spersonalizowaną ofertę, którą będzie mógł sobie porównać z inną propozycją, z innego banku. Takie rozwiązania mają chronić klientów. Mają ich zabezpieczać przed nieuczciwymi praktykami i gwarantować im maksimum bezpieczeństwa podczas zaciągania kredytów hipotecznych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty