Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Odwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny to sposób na uzyskanie pieniędzy od banku. Zgadzając się na to, że bank przejmie nieruchomość po śmierci kredytobiorcy, można otrzymać comiesięczne środki finansowe. Dzięki temu, można nieco ustabilizować sytuacje finansową, szczególnie, jeżeli taka nieruchomość nie jest nam potrzebna i nie mamy środków, aby ją utrzymać. Można będzie na niej wtedy zarobić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Założenia odwróconego kredytu hipotecznego

Najprościej mówiąc, jest to specyficzny rodzaj kredytu, który zabezpieczony jest przez hipotekę na nieruchomość. Taką formę zaproponować może jedynie bank. Ten kredyt jest specyficzny, ponieważ bank zobowiązuje się do wypłaty określonych środków finansowych w ratach lub przy jednorazowej wypłacanie, a kredytobiorca nie jest wtedy zobowiązany do spłaty kredytu. Okazuje się więc, że korzystając z odwróconego kredytu hipotecznego, nie trzeba martwić się o jego spłatę. Spłata kredytu automatycznie nastąpi do jego śmierci. Trzeba podkreślić, że spadkobiercy nie tracą prawa do takiej nieruchomości. Mogą oni zdecydować się na spłatę takiego zadłużenia, jeżeli tylko mają na to odpowiednie środki i wyrażają taką chęć. Jednak, jeżeli nie wyrażają takiej chęci, muszą przenieść własność na bank. W takiej sytuacji bank będzie musiał zwrócić im różnicę, o jaką wartość nieruchomości przewyższa jego należność z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego, jeśli taka nadwyżka powstanie.

Obowiązki kredytobiorcy

Bardzo dużą zaletą zaciągania odwróconego kredytu hipotecznego jest to, że bank nie bada Twojej zdolności kredytowej. Jest to naturalne, ponieważ zaciąga się kredyt pod nieruchomość i podpisuje specjalną umowę z bankiem. Bank więc nie potrzebuje żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Obowiązkiem kredytobiorcy jest jedynie posiadanie nieruchomości, którą można będzie wziąć pod zastaw. Ponadto, taka nieruchomość musi mieć również wykupione ubezpieczenie, które będzie chroniło ją przed zdarzeniami losowymi. Musi również utrzymać taką nieruchomość w nienagannym stanie, wykonać remont w razie potrzeby i płacić czynsz czy inne opłaty, które wynikają z jej posiadania. Kredytobiorca może odstąpić od umowy odwróconej hipoteki w ciągu 30 dni od daty jej podpisania bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. Nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Musi jedynie zwrócić wypłaconą kwotę kredytu z odsetkami. Trzeba również podkreślić, że można wypowiedzieć umowę takiego kredytu w każdej chwili, zachowując jedynie 30-dniowy termin wypowiedzenia i zwracają wszystko to, co się pożyczyło. Na pewno dla wielu osób rozwiązanie jest niezwykle ciekawe i korzystne. Można z niego skorzystać w wielu bankach. Dlatego też, wystarczy jedynie przejrzeć oferty, aby ze wszystkim odpowiednio się zapoznać i podjąć w tym zakresie odpowiednią decyzję. Na pewno można będzie cieszyć się z uzyskania odpowiednich efektów, które w takiej sytuacji się uzyska. Można będzie wiele zyskać zaciągając taki właśnie odwrócony kredyt hipoteczny. Rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne pod wieloma względami.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty