Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Ogniwa fotowoltaiczne z dofinansowaniem - warto?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Ogniwa fotowoltaiczne z dofinansowaniem - warto

Ogniwa fotowoltaiczne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w domkach jednorodzinnych. Mało tego, jest to również rozwiązanie stosowane coraz częściej w nowo budowanych blokach wielorodzinnych. O ile w blokach, takie ogniwa mogą być jedynie wsparciem klasycznego poboru energii, czyli takiego, który opiera się na prądzie z elektrowni. O tyle w domkach jednorodzinnych ogniwa fotowoltaiczne mogą stanowić bardzo istotne źródło energii, które nawet w pochmurny dzień potrafi ogrzać wodę w zbiorniku aż do 60-70°C. Czy poza tymi wskazaniami warto montować te ogniwa? A jak wygląda kwestia montażu z dofinansowaniem?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dofinansowanie do alternatywnych źródeł energii

W trosce o środowisko naturalne coraz częściej podejmowane są działania, które mają na celu promować pozyskiwanie energii z alternatywnych, odnawialnych źródeł. Drewno i węgiel są bardzo wydajne i mają wysokie wskaźniki energetyczne, ale niestety, kiedyś się skończą. Co za tym idzie, trzeba już dziś opracować i wdrażać metody alternatywnego pozyskiwania energii, a dokładniej pozyskiwania jej z alternatywnych źródeł. Są nimi między innymi energia wiatrowa i energia słoneczna. Energia wiatrowa przetwarzana jest na prąd za pomocą wielkich wiatraków. W wielu miejscach w kraju można spotkać całe farmy wiatrowe, które usiane są ogromnymi wiatrakami. Pozyskiwana w ten sposób energia jest znacznie tańsza, a co najważniejsze, jej źródło się nie wyczerpie. Energia słoneczna pozyskiwana jest z promieniowania słonecznego, które transmitowane jest na Ziemię. Wbrew pozorom, energia ta jest emitowana również w pochmurny, brzydki dzień. Nie musi być to pełnia słońca i bezchmurne niebo, by można było pozyskać przetwarzalną energię słoneczną. Jej pozyskaniu z atmosfery służą ogniwa fotowoltaiczne, montowane zwykle na dachach domów. Im więcej paneli tym lepszy pobór – to jest oczywiste, ale nawet jeden panel stanowi bardzo wydajne wspomaganie zasilania energetycznego domu. Te źródło energii również nie ulega wyczerpaniu i jest nieskończone. Stąd właśnie różnorodne programy wspierające zastosowanie ogniw fotowoltaicznych w domkach i blokach. Pozwalają one zredukować zapotrzebowanie na węgiel, a poza tym, taka energia jest znacznie tańsza. To rozwiązanie, które łączy w sobie liczne korzyści, zarówno ekonomiczne jak i ekologiczne.

Koszty instalacji ogniw fotowoltaicznych

Instalacja ogniw i całej infrastruktury to bardzo duży wydatek. Realne szacunki mówią, że oszczędność na samodzielnej produkcji prądu powodują, że inwestycja w ogniwa zwraca się w ciągu 15 – 20 lat. To długo. Można powiedzieć, że dopiero dzieci osób montujących ogniwa będą mogły rzeczywiście korzystać z ich oszczędnościowego charakteru, bo dopiero wtedy zwróci się włożona inwestycja. Jest jednak rozwiązanie, które znacznie skraca czas zwrotu z inwestycji w ogniwa. To dofinansowanie oferowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z nim, osoby które w nowobudowanym domu planują zamontować instalację do produkowania prądu i ciepła z odnawialnych źródeł energii może otrzymać nawet do 150.tys kredytu aż na 15 lat. Oczywiście, jest to kredyt przeznaczony wyłącznie na infrastrukturę związaną z OZE. Mało tego, kredyt ten może być dofinansowany przez Fundusz nawet do 30% jego wartości. Oznacza to, że blisko jedna trzecia kredytu zostanie pokrywa przez Fundusz, a w konsekwencji sama inwestycja będzie znacznie niższa. To też powoduje, że okres jej zwrotu również skróci się mniej więcej o jedną trzecią, będzie to więc między 10 a 13 lat. To znacznie krótszy okres, który powoduje, że inwestycja okazuje się znacznie korzystniejsza i bardziej opłacalna. Ogniwa fotowoltaiczne warto instalować niezależnie od tego, czy będzie to finansowane z funduszy własnych czy w ramach dotacji. Jeżeli uda się dodatkowo pozyskać na to dotację, to jest to po prostu jeszcze korzystniejsze.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty