Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Sposoby kredytowania nieruchomości

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Sposoby kredytowania nieruchomości

Zakup nieruchomości za gotówkę jest raczej dla większości zainteresowanych tego rodzaju zakupem, niemożliwy. To przede wszystkim bardzo duży wydatek, a mało kto ma tak duże oszczędności zgromadzone na koncie. Z drugiej strony, samo ich gromadzenie zajęłoby bardzo dużo czasu, skoro spłata kredytu na nieruchomość to około dwadzieścia, trzydzieści lat.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dostępne możliwości

Banki oferują różnorodne produkty kredytowe, w tym takie, które są celowo przeznaczone na zakup mieszkania lub domu. Jednakże, sytuacja bywa różna i nie zawsze dedykowany produkt jest najlepszy. Kredyt skierowany do osób, które są zainteresowane zakupem swojego mieszkania to kredyt hipoteczny. Jest to produkt długoterminowy o stosunkowo niskim oprocentowaniu i niskiej marży. Takie warunki można zaproponować klientowi właśnie dlatego, że jest to kredyt na stosunkowo wysoką kwotę, więc i tak bank ma możliwość wygenerować dla siebie zyski. Kredyt budowlano hipoteczny to produkt przeznaczony dla osób budujących dom. Jest on nieco inaczej skonstruowany niż kredyt hipoteczny. Jednak jego podstawowe założenia są dokładnie takie same. Jest stosunkowo tani, ponieważ dotyczy wysokiej kwoty. Pożyczka gotówkowa jest to produkt na dowolny cel. Bank nie wnika, co zostanie za te pieniądze kupione. Tutaj oprocentowanie jest znacznie większe. Jest to spowodowane właśnie tym, że kredyt jest na dowolny cel. Można jednak negocjować z bankiem jego warunki dając pod zastaw nabywaną nieruchomość.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, jak wspomniano to produkt dedykowany. Oferowany jest na wiele lat. Zwykle jest to około trzydziestu lat. Oprocentowanie kredytu jest niskie, a jego zabezpieczenie stanowi nieruchomość. Kredyt wymaga:

  • udokumentowania dochodów
  • wartości nieruchomości
  • woli jej zakupienia

Wymaga dopełnienia wielu formalności, a decyzja kredytowa często nie jest podejmowana szybko. Zainteresowany kredytem musi mieć wkład własny, w roku 2017 wkład ten jest wymagany na poziomie 20%.

Kredyt budowlano – hipoteczny

Jest to odmiana kredytu hipotecznego. Produkt jest również dedykowany. Jest przeznaczony dla osób które budują swój dom. Jego oprocentowanie jest niskie, okres kredytowania długi, a zabezpieczeniem jest budowany dom. Tu również należy posiadać wkład własny, z tym że nawet działka, na której ma on stanąć może stanowić zabezpieczenie wkładu własnego.

Pożyczka gotówkowa

Jest to najdroższe rozwiązanie, pod każdym względem. Przede wszystkim oprocentowanie tego rodzaju kredytów jest bardzo wysokiej. To kredyty konsumpcyjne, przeznaczone na kupowanie dóbr codziennego użytku, a nie na kupowanie mieszkań czy domów. Jest jednak mniej restrykcyjny, a jego uzyskanie jest znacznie łatwiejsze. Banki stosują mniej surowe zasady, jeżeli chodzi o udzielanie takich kredytów. Nie może być on też udzielony na długo. Dlatego też rata kredytu jest bardzo wysoka. Zaletą jest z całą pewnością szybkie rozliczenie zobowiązania. Kredytowanie nieruchomości zawsze jest swego rodzaju obciążeniem i utrudnieniem. To wieloletnie zobowiązanie, z którego trzeba się wywiązać. Warto jednak wiedzieć, jakie są dostępne możliwości i opcje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty