Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Kredyt hipoteczny

Zarabiasz za granicą? Sprawdź, czy możesz wziąć kredyt hipoteczny

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Młody biznesmen idzie do banku

Praca za granicą staje się coraz bardziej dostępna. Coraz więcej rodzin mieszkających w Polsce decyduje się na taki układ, że jeden z małżonków mieszka w innym kraju i tam zarabia, a drugi z dziećmi żyje w Polsce. Biorąc pod uwagę różnice, które są obecne w dochodach i wydatkach, takie rozwiązanie finansowo nie jest wcale złe. Dochody za zachodnią granicą są znacznie wyższe niż w Polsce, a wydatki w Polsce są niższe niż na zachodzie. To powoduje, że takie rozwiązanie pozwala na szybsze gromadzenie oszczędności.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyt hipoteczny a oszczędności z pracy

Nawet gromadzenie oszczędności z pracy wykonywanej za granicą nie jest gwarancją, że uda się kupić za zaoszczędzone pieniądze mieszkanie. Takie odkładanie mogłoby trwać naprawdę bardzo długo, a zakup mieszkania jest raczej taką potrzebą, którą chce się szybko zaspokoić. Właśnie dlatego konieczny okazuje się kredyt hipoteczny. Zgromadzone oszczędności mogą stanowić wkład własny, a na brakującą kwotę zaciągany jest właśnie wspomniany kredyt hipoteczny. To, na jakich zasadach zostanie on przyznany, zależy od banku, który tego kredytu udzieli. Warunki i wymagania są różne. Różne są też oczekiwania, które bank stawia swojemu kredytobiorcy. Warto jednak wiedzieć, czy zarobki generowane za granicą, pozwolą na uzyskanie takiego dofinansowania, ponieważ banki nie mają takiego obowiązku, by respektować dochody wypłacane przez zagranicznego pracodawcę.

Zdolność kredytowa pracownika

Jednym z najważniejszych warunków uzyskania kredytu hipotecznego jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Zdolność kredytowa to nic innego, jak szacunkowa możliwość rozliczenia zaciągniętego kredytu. Na bazie dochodów klienta i jego stałych wydatków wyliczana jest kwota, jaką klient będzie w stanie regularnie odprowadzać do banku, jako spłata raty. Na tej podstawie określana jest sumarycznie kwota, jaką można klientowi pożyczyć. Oczywiście, im wyższe dochody, tym wyższa zdolność kredytowa i szansa na większe pieniądze. Na tym jednak nie koniec. Uzyskiwane przez klienta dochody muszą być stabilne i muszą pochodzić z akceptowalnego przez bank źródła. To nie jest już takie proste. Przede wszystkim warto wiedzieć, że prezentowane do zdolności dochody nie mogą być uzyskiwane zaledwie od tygodnia czy dwóch. Najlepiej, jeżeli generowane są przynajmniej od pół roku. Jeżeli dochody pochodzą z tytułu umowy o pracę, im dłuższy termin jej wygaśnięcia, tym lepiej. Najlepiej banki oceniają umowę na czas nieokreślony. Obecnie wiele się zmieniło i również brana pod uwagę jest umowa o dzieło czy umowa zlecenie. To, w jakim stopniu banki ufają tego rodzaju umowom zależy od każdego z banków indywidualnie. Jedno jest pewne, im bardziej stabilna jest taka umowa, tym większe szanse na uzyskanie kredytu.

Kredyt hipoteczny a zagraniczne zarobki

Kwestia udzielenia kredytu hipotecznego przez banki, dla osoby która zarabia za granicą jest niejednoznaczna i nie da się jej rozwiązać w jednym zdaniu. Wiele bowiem zależy od tego, na jakiej podstawie generowane są te zarobki. Czy jest to kontrakt managerski, inny rodzaj kontraktu, prace zlecone czy umowa o pracę. Formy zatrudnienia są bardzo zróżnicowane i to, jaka jest zawarta ma bardzo duży wpływ na to, jak bank na to patrzy. Znaczenie ma również waluta, w której zarabiane są pieniądze. Jeżeli jest to waluta, która w naszym kraju jest popularna, jak euro, dolar czy funt, to z uzyskaniem kredytu nie będzie tak trudno, jak w przypadku mniej powszechnych walut. W niektórych przypadkach uzyskanie kredytu może być wręcz niemożliwe. Nie wszystkie banki udzielają też kredytów w walutach bardziej popularnych. Obecnie, te które warto brać pod uwagę w przypadku tego rodzaju źródła dochodów to Alior i Deutche Bank. Pozostałe albo nie wyrażają zgody, albo stawiają tak wiele warunków, że ich spełnienie jest niemalże niemożliwe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty