Czy istnieją lokaty bez podatku Belki?

Lokaty antypodatkowe (antybelkowe) do 2012 roku cieszyły się dużą popularnością. Dzięki swojej konstrukcji i ówczesnym założeniom ustawowym pozwalały na uniknięcie tak zwanego podatku Belki.
Lokaty pozwalające na ominięcie tak zwanego podatku Belki (podatek od zysków kapitałowych) to produkt, który dzięki swojej konstrukcji nie przewyższał minimalnej kwoty zysku dziennego podlegającego oprocentowaniu.
Lokata antybelkowa – na czym polegał mechanizm działania tego produktu
Produkt, który pozwalał na ominięcie podatku od zysku kapitałowego, opierał się na prostym założeniu. Według ustawy obowiązującej do 2012 roku minimalna kwota objęta podatkiem Belki wynosiła 2.50 złotych dziennie. Konstrukcja lokaty antybelkowej polegała na tym, że zysk kapitałowy dzienny w tym produkcie wynosił nie więcej niż 2.49 złotych. Dzięki tej kwocie cały zysk był zwolniony z podatku.
Lokata antypodatkowa – jak wyglądała dostępność oraz obsługa
Lokaty antybelkowe były dostępne w prawie każdym banku. Te rozwiązania posiadały dzienną kapitalizację odsetek. Ważne było, by klient pilnował kwoty wpłacanej na taki produkt, by nie przekroczyć wysokości dziennych odsetek. Banki nie pomagały w tej kwestii i zwykle to osoba zainteresowana musiała monitorować wysokość wpłaconego kapitału. Zasada działania tego produktu działała w ten sposób, że im niższe oprocentowanie na lokacie, tym więcej środków można było zdeponować, by nie przekroczyć dziennej kwoty odsetek. Przykład: przy stawce procentowej w wysokości 5% netto maksymalna kwota, jaką można było zdeponować wynosiła 18,2 tysiąca złotych. Gdy oprocentowanie było wyższe o 1 punkt procentowy, kwota spadała już do wysokości 15,1 tysiąca złotych. Klienci, posiadający większe środki do lokowania, zwykle zakładali kilka lokat w jednym terminie. Dostępność do tego produktu była praktycznie nieograniczona. Sytuacja z limitami kwotowymi była delikatnie uproszczona, gdy lokata była zakładana elektronicznie. W bankach podczas wypełniania wniosku była wskazywana maksymalna kwota przy oprocentowaniu obecnie obowiązującym w danej instytucji finansowej.
Lokata antybelkowa (antypodatkowa) – dziś?
W 2016 roku produkt zwany lokatą antypodatkową już nie istnieje. W 2012 roku po zmianie ustawy podatkowej, podatek obowiązywał już od kwoty jednego grosza, więc sens istnienia takiego produktu był nieuzasadniony. Po upadku tego produktu powstały rozwiązania alternatywne zwane polisolokatami.