Inwestycja alternatywna w wino i whisky
Jeśli mamy nieco oszczędności i poważnie myślimy o inwestowaniu to warto zastanowić się nad ulokowaniem pieniędzy w alkohole, takie, jak wino lub whisky.
Czym są alternatywne sposoby inwestycji?
Na dobry początek zacznijmy w od próby zdefiniowania czym jest inwestycja alternatywna. Pojęcie to trudno zamknąć w sztywnych ramach definicji, jednak uznać możemy, że o inwestycji alternatywnej mówimy podczas inwestycji pieniędzy w aktywach nie notowanych na regularnym rynku zbytu. Tego rodzaju sposoby inwestowania bardzo często wiążą się z pewnym ryzykiem przy jednoczesnej szansie zarobienia dużej gotówki. Nic więc dziwnego, że inwestowanie w alkohol staje się coraz popularniejsze i zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Zdaniem wielu osób jest to inwestycja odporna na zawirowania gospodarcze. Zmienność wartości tego rodzaju aktywów jest mniejsza niż surowców pokroju ropy, złota czy rynku akcji. Zaznaczmy jednak, że nie każdy alkohol jest inwestycją. Rzadkość produktu to coś, co decyduje o tym, czy dana inwestycja zaliczana jest do inwestycji alternatywnych.
Jak zainwestować w alkohol?
Inwestując w alkohol kupujemy zazwyczaj skrzynkę, która mieści 6 lub więcej butelek. Inwestycja w wino należy do inwestycji długoterminowych, innymi słowy, aby uzyskać zysk należy odczekać przynajmniej kilka lat. Nie mamy szans na odpowiednie stopy zwrotu na przykład po roku, optymalny okres to przynajmniej pięć lat. Przypuśćmy, że zdecydujemy się na inwestycję, który z alkoholi w takim wypadku wybrać? Wiele osób opowiada się za tym, że największych zysków spodziewać możemy się po whisky oraz winie. I tak w zasadzie jest. Najpopularniejszym alkoholem inwestycyjnym jest wino. Zaraz po nim plasuje się whisky, koniak, burbon, wódka i sake. Alkohol sprzedać możemy poszukując na forach i stronach internetowych osób, które są zainteresowane zakupem posiadanego przez nas trunku. Możemy także sprzedać go na aukcji. Warto bliżej zapoznać się ze stronami internetowymi zajmującymi się handlem alkoholem. Alternatywą może być również giełda.
Czy inwestycja w alkohol się opłaca?
Musimy mieć na uwadze, że zakup dużej ilości alkoholu wiąże się z koniecznością jego przechowywania i to często z uwzględnieniem szczególnych warunków. W przypadku złego przechowywania może dojść do utraty właściwości, które wpłyną nieodwracalnie na jego smak. Jeśli nie mamy gdzie przechowywać naszych zakupów, możemy zdać się na firmę zewnętrzną, która udzieli nam miejsca i pomieszczenia o właściwej temperaturze. Jeśli chodzi o to w jaki sposób wybierać potencjalne produkt y do inwestycji to kwestia ta nie należy do najłatwiejszych. Z jednej strony mamy powiedzenie, że im wino starsze, tym lepsze, z innej wpływ na cenę wina ma również rocznik określany mianem dobrego lub złego. Inwestowanie w alkohol wymaga więc sporej wiedzy i nakładów finansowych. Nie zawsze też określona wartość butelki wskazuje na to, za ile zostanie ona sprzedana. Właśnie dlatego inwestowanie w alkohol może przynieść nam spore dochody, ale i straty.