Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Lokaty

Inwestycje w dzieła sztuki

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Inwestycje w dzieła sztuki

Inwestowanie w dzieła sztuki znane jest na rynku już od stuleci. Zanim jeszcze powstały nauki ekonomiczne, inwestowanie w sztukę wydawało się rozsądne, opłacalne i korzystne. Dzieła sztuki nieustannie zyskują na wartości. Są jednym z bezpieczniejszych i pewniejszych rozwiązań. Tym bardziej, że kolekcjonerzy są często w stanie zapłacić nawet wielokrotność ceny rynkowej, byle tylko zyskać do swojej kolekcji wymarzony egzemplarz.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Decyzja o inwestowaniu

Decyzja o inwestowaniu w sztukę powinna zostać poprzedzona gruntownym studiowaniem tematu. Tylko prawdziwe dzieła sztuki są coś warte i ich wartość stale rośnie. Natomiast pozostałe przejawy sztuki artystycznej mogą być cenne przejściowo, a z czasem po prostu tracą na wartości. Właśnie dlatego jest tak istotne, by mieć szeroką wiedzę, ponieważ to ona pozwala prawidłowo ocenić wartość i potencjał kupowanego dzieła sztuki.

Lokata czy inwestycja

Dzieła sztuki mogą być zarówno lokatą i inwestycją. Z jednej strony zakup może się okazać bardzo okazyjny, po wyjątkowo niskiej cenie, a w niedługim czasie dzieło uda się sprzedać z dużym i odczuwalnym zyskiem. Wówczas jest to doskonała inwestycja. Z drugiej strony może to również okazać się zakupem na lata. Wyjątkowe, ekskluzywne dzieło zostaje kupione i czeka aż nabierze większej wartości. Nabierać jej może z roku na rok, a może się to zdarzyć skokowo. Często po śmierci danego artysty jego dzieła nagle zyskują znacznie na wartości. Mając wówczas w swojej kolekcji mniej znane egzemplarze można za nie zyskać nawet wielokrotność ceny zakupu. Trzeba jednak poczekać, aż dzieło rzeczywiście stanie się znacznie bardziej wartościowe. Tu również wiedza i znajomość sztuki może się okazać niezbędna.

Stawki w sztuce

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że inwestycje w dzieła sztuki wiążą się z bardzo dużymi kwotami. Obrazy Andy Warhola kosztują nawet 105 milionów dolarów. Jest to ogromna kwota, ale jednocześnie pewnym jest, że na tak drogocenne dzieło zawsze znajdzie się chętny kupiec. Inwestycja w sztukę to obracanie bardzo wysokimi kwotami i wysokimi stawkami. Wysokie są jednak również zyski, co zawsze powinno być w perspektywie podejmowanego inwestowania.

Perspektywa czasowa

Inwestowanie w sztukę wymaga poza wiedzą również ogromnej cierpliwości. Fachowcy twierdzą, że optymalny czas inwestycji to miedzy 4 a 8 lat. Jest to okres, który powoduje, że dzieło nabiera wartości, ale również zmienia się sytuacja na rynku. Na cenę danego dzieła wpływ ma moda na danego artystę (jego wspomniana śmierć decyduje o cenie), ale również sytuacja na rynku. W niektórych okresach dzieła sztuki znacznie zyskują na wartości, w innych znacznie tracą. Trzeba więc stale obserwować rynek i śledzić zmiany cen. W momencie, gdy utrzymują się one na niskim poziomie, jest to czas by kupować dzieła sztuki. Gdy ceny rosną, należy je sprzedawać. To dobry moment by na nich zarobić. Inwestowanie w dzieła sztuki może być bardzo ciekawym pomysłem na biznes, na wzbogacenie się i pomnożenie kapitału, a może również być sposobem na zabezpieczenie posiadanej gotówki. Ulokowanie kapitału w dziełach sztuki uchroni go przed utratą wartości, a nawet może dostarczyć spory zysk.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty