Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Lokaty

Jak można uzyskać zwrot spreadu? Podstawowe informacje

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Jak można uzyskać zwrot spreadu? Podstawowe informacje

Z roku na rok zwiększa się liczba osób biorących kredyt hipoteczny. Najnowsze badania pokazują, że coraz bardziej ufamy bankom i podpisujemy umowy kredytowe. W ubiegłych klikunastu latach mogliśmy obserwować boom – pewnego rodzaju trend na branie kredytów w obcej walucie. Banki zachęcały i kusiły kredytami we frankach szwajcarskich, obiecując korzystne warunki kredytowe. W rzeczywistości frankowiczami stały się osoby, które nie miały szansy uzyskać kredytu hipotecznego w złotówkach.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Dziś dzięki ustawie o pomocy dla frankowiczów wszystkie osoby biorące kredyt w obcej walucie mają szansę na zwrot spreadu. W sierpniu 2016 r. prezydent Andrzej Duda skierował projekt ustawy frankowej do Sejmu. Po przyjęciu ustawy przez obie izby parlamentu i podpisanie jej przez prezydenta, wejdą w życie przepisy, w myśl których możliwy będzie zwrot nienależnie pobranych spreadów wraz z odsetkami w wysokości połowy odsetek ustawowych. Ustawa nie zobowiązuje jednak banków do przewalutowania kredytów w CHF.

Czy zmiany dotyczą Twojego kredytu?

Najważniejsze rozwiązania ustawy frankowej:

  • ustawa frankowa dotyczy kredytów w walutach obcych zaciągniętych pomiędzy 1 lipca 2000 r. a 26 sierpnia 2011 r., tj. do dnia wejścia tzw. ustawy antyspreadowej, która umożliwiła spłatę kredytu w walucie bez ponoszenia dodatkowych kosztów,
  • projekt ustawy frankowej obejmuje również kredytobiorców, których umowy już nie funkcjonują; w przypadku spłacenia i zamknięcia kredytu albo też w przypadku, gdy kwota należna zwrotu będzie większa niż kapitał pozostały do spłaty, to będzie można uzyskać zwrot w gotówce, bez związku z faktem, czy spłata nastąpiła przed wejściem w życie ustawy,
  • projekt dotyczy kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w dowolnej walucie obcej,
  • ustawa przewiduje limit 350 tys. złotych na osobę, ale że w większości przypadków kredyty hipoteczne zaciągane były przez minimum dwie osoby - dla danego zobowiązania poziom limitu proporcjonalnie wzrasta.

Złóż wniosek w swoim banku – uzyskaj zwrot spreadu

Spread to różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna aktywów. Zazwyczaj wynosi on kilka procent. Bank ze spreadu ma duże korzyści. Dziś kredytobiorca może otrzymać jego zwrot. Spread pobierany jest automatycznie przez instytucje finansową w momencie zamiany waluty. Przede wszystkim należy złożyć wniosek do banku w sprawie wyliczenia spreadu. Kredytobiorca może ubiegać się o zwrot spreadu w przypadku kredytu hipotecznego indeksowanego oraz denominowanego. Jak wspomniano, kredytobiorca może ubiegać się o zwrot spreadów w przypadku kredytów trwających oraz wygasłych, co znacznie poszerza grono beneficjentów tego rozwiązania ustawowego.

Jak otrzymać zwrot spreadu?

Zgodnie z najnowszym projektem kredytobiorca ma dokładnie sześć miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku o zwrot spreadu. We wniosku muszą znajdować się wszystkie ważne informacje dotyczące charakteru kredytu, terminów spłaty, odpowiedniej waluty. Bank ma miesiąc (30 dni) na odpowiedź. Później kredytobiorca może ubiegać się o pomniejszenie kapitału kredytu o wyliczoną kwotę. Ma na złożenie wniosku dwanaście miesięcy.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty