Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Lokaty

Lokata czy konto oszczędnościowe - co się bardziej opłaca?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Lokata czy konto oszczędnościowe - co się bardziej opłaca?

Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe dają możliwość oszczędzania środków. Jedno i drugie rozwiązanie jest oprocentowane i daje pewny zysk dla kapitału w danym produkcie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Konto oszczędnościowe oraz lokata to produkty gwarantujące bezpieczny zysk. Zarówno w jednym, jak i w drugim nie ma możliwości utraty własnego kapitału. Konta oszczędnościowe są zwykle niżej oprocentowane od lokat.

Konta oszczędnościowe

W 2016 roku oprocentowanie na kontach oszczędnościowych wynosi zwykle około 1%. Produkt cechuje się tym, że w dowolnym momencie istnieje możliwość dopłacenia kapitału do konta oszczędnościowego. Istotną kwestią jest fakt, że klient ma stały dostęp do zgromadzonego kapitału i może wypłacać dowolną kwotę w każdym momencie. W zależności od oferty bankowej zwykle raz w miesiącu taka transakcja jest całkowicie bezpłatna. Każda następna wiąże się z opłatą około 5 złotych za przelew na własne konto osobiste. Ważną cechą jest elastyczność takiego produktu, ponieważ nie wymaga zamrażania kapitału na żaden okres. Konto oszczędnościowe gwarantuje bezpieczny zysk. Trzymanie zgromadzonego kapitału na tego rodzaju rozwiązaniu nie jest powiązane z żadnym ryzykiem inwestycyjnym. Nie ma możliwości utraty odkładanych pieniędzy. Konta oszczędnościowe zwykle są rozwiązaniami bezterminowymi.

Lokaty

Lokaty w 2016 roku oprocentowane są na poziomie około 1-4%. Wysokość tego wskaźnika zależna jest od długości trwania produktu oraz zainwestowanego kapitału. Rozwiązania te podobnie do kont oszczędnościowych są bezpieczne i również nie ma możliwości utraty kapitału. Lokata bankowa cechuje się tym, że środki zainwestowane w ten produkt są zamrożone na dany okres i nie ma do nich swobodnego dostępu. Długość produktu waha się zwykle od miesiąca do roku. Im dłuższy okres lokowania środków tym oprocentowanie danej lokaty jest niższe. Warto przy wyborze lokaty sprawdzić, czy dane oprocentowanie gwarantowane jest przez cały okres jego trwania, czy też tylko w określonym przedziale.

Lokata czy konto – wszystko zależy od preferencji zainteresowanego

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy. Wszystko zależy od profilu klienta i od tego, czy dysponuje większym kapitałem, czy dopiero go zbiera. Na koncie oszczędnościowym nie ma limitu wpłaty środków – na lokacie jest. Konto oszczędnościowe jest bezterminowe, lokata posiada dany okres obowiązywania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty