Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Lokaty

Lokaty bankowe. Zarabiają dla Ciebie czy tylko pokrywają prowizję banku?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Lokaty bankowe. Zarabiają dla Ciebie czy tylko pokrywają prowizję banku

Wiele osób zastanawia się, czy aby na pewno opłaca się jeszcze wpłacać pieniądze na lokaty. Powodem takich przemyśleń jest to, że coraz mniej można na nich zarobić. Oprocentowanie staje się mało atrakcyjne, a zyski z lokat mizerne. Warto przemyśleć, czy na lokatach faktycznie będziesz mógł zarobić, czy jest to jedynie sposób na pokrycie prowizji banku, której potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym są lokaty?

Lokata to powierzone bankowi pieniądze, które mają być przechowywane na koncie przez określony czas za ustalone oprocentowanie, które pozwoli klientowi na zarobienie odpowiedniej kwoty. Bank jest zobowiązany wypłacić określone odsetki, które zostaną naliczone w trakcie przechowywania takich pieniędzy. Klient zobowiązuje się natomiast do nie wypłacania pieniędzy z takiego konta. Wypłacenie ich przed terminem zakończenia umowy, oznaczało będzie utratę odsetek lub naliczenie ich w pomniejszonej ilości. Trzeba jednak podkreślić, że lokata jest jedną z najatrakcyjniejszych form, jaką bank może zaproponować klientowi. W końcu przy zaciąganiu kredytu czy zakładaniu karty kredytowej narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty. To klient jest wtedy zobowiązany do płacenia bankowi. W przypadku lokaty, to właśnie bank płaci nam. Warto więc przemyśleć, czy faktycznie nie opłaca się zainwestować w lokaty, które są jedną z najstarszych form inwestowania pieniędzy w bezpieczny sposób.

Czy warto skorzystać z lokaty?

Tak naprawdę, można powiedzieć, że na lokacie nigdy nie stracisz. Zawsze zyskasz. Czy to 3, 5 czy 8 procent, ale zyskasz. Lepiej już umieścić nadwyżkę pieniędzy na lokacie, niż gdyby miały leżeć w „skarpecie” i w żaden sposób się nie pomnażać. Dzięki temu, że zdecydujemy się na takie umieszczenie pieniędzy na lokacie, na pewno będziemy mogli na tym więcej zyskać, niż stracić, z czego można się odpowiednio cieszyć. Taka inwestycja pozwoli za jakiś czas uzyskać o kilkaset złotych więcej niż wpłaciliśmy. Zawsze to coś. Nawet gdyby to miało być kilka złotych to warto mieć satysfakcję, że to nie Ty płacisz bankowi, ale bank płaci Tobie.

Czy bankowi opłaca się oferować lokaty?

Tak naprawdę bank wiele zyskuje na tym, że oferuje lokaty, a klienci z nich korzystają. Jest on instytucją komercyjną, która nastawiona jest na zysk. Najważniejsze w jego działalności jest to, aby miał stały obrót gotówką. Musi w końcu skądś brać pieniądze na pożyczki i kredyty, których potrzebują klienci. Źródłem, z którego może czerpać są właśnie lokaty. Pożycza takie pieniądze od klienta, a tym samym może przeznaczyć środki na wypłatę kredytu, którego potrzebuje klient. W zamian za taką „pożyczkę” oferuje klientowi odsetki naliczane na podstawie podpisanej umowy. Dzięki temu, obydwie strony zyskują. Jak widać, bank niczego nie robi bezinteresownie. Wszystkie jego działania są dokładnie przemyślane i zaplanowane. Dzięki temu, może osiągnąć zamierzone cele, które pozwalają mu przetrwać i odpowiednio się rozwijać. Dzięki lokatom zyskuje środki, które są mu niezwykle potrzebne. Warto więc w taki sposób wspierać bank, który również pomaga nam, gdy tylko potrzebujemy pieniędzy w ramach zaciąganego kredytu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty