Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Porady - Lokaty

Nie ZUS, nie OFE, nie lokaty? Pomysły na własny fundusz emerytalny

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Nie ZUS, nie OFE, nie lokaty Pomysły na własny fundusz emerytalny

Od kilku już lat trwa dyskusja dotycząca tego, jak będzie przedstawiała się wysokość przyszłych emerytur, jak również czy istnienie takich instytucji jak ZUS jest zasadne. W ogniu tych wszystkich dyskusji warto poszukać alternatywnych źródeł z których będziemy mogli później czerpać dodatkowe pieniądze dla naszej emerytury.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Trzeci filar?

Jednym z rozwiązań jest zaproponowany i utworzony przez rząd trzeci filar i dostępne w jego ramach narzędzia, czyli IKE, IKZE oraz PPE. IKE jest prywatnym kontem, które założyć może każdy kto ukończył 16 lat. Co roku można wpłacić tam określoną przez rząd maksymalną kwotę. Pieniądze możemy wypłacić w każdym momencie, chociaż jeżeli zrobimy to przed emeryturą to zapłacimy podatek Belki, tym samym notując pewną stratę. Kolejną propozycją jest IKZE konto, które powstało nieco później, również tutaj ogranicza nas limit wpłaconych rocznie pieniędzy. Środki, które wpłacamy w danym roku na to konto można odliczyć od podstawy podatkowania. Pieniądze zgromadzone w IKZE możemy wykorzystać w ratach lub w całości po tym, jak przejdziemy na emeryturę, wypłaty z konta są opodatkowane jedną stawką podatku. PPE to z kolei forma oszczędzania, którą organizuje firma w której pracujemy. Składkę podstawowa wpłaca pracodawca, a my możemy zdeklarować wnoszenie składki dodatkowej, która zostanie potrącana z naszego wynagrodzenia. Zakładając tego rodzaju konta liczyć musimy się z tym, że w razie wypłacenia środków przed emeryturą stracimy. Chocz drugiej strony może nas to motywować do tego, by z tej przyczyny nie wypłacać zgromadzonych środków.

A może na własną rękę?

Trzeci filar nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem. Oszczędzać możemy w funduszach inwestycyjnych, polisach czy na rachunkach. Jeszcze innym pomysłem jest inwestycja w nieruchomości. Mowa tutaj o działkach czy mieszkaniach, jest to oczywiście dość kosztowny sposób inwestycji, ale opłacalny. Jeżeli zdecydujemy się na wzięcie kredytu na mieszkanie zawsze możemy je wynająć innym osobom, które tym sposobem będą spłacały nasze raty kredytowe. Mieszkanie zawsze możemy później sprzedać, choć musimy liczyć się z tym, że wartość mieszkania może w pewnym momencie spaść, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Spłacone mieszkanie z lokatorami dostarczać będzie nam dodatkowych funduszy. Kolejnym sposobem jest zainwestowanie w fundusz emerytalny. Jeśli zamierzamy regularnie przeznaczać określoną część naszych dochodów na fundusz emerytalny to doskonałe rozwiązanie. Jak widzimy sposobów na to by oszczędzać na przyszłą emeryturę jest naprawdę dużo. To który z nich wybierzemy uzależniony jest między innymi od tego ile pieniędzy na inwestycję posiadamy, jak również od tego, czy chcemy mieć do nich bezpośredni dostęp. Jeszcze inną kwestią jest to czy chcemy jedynie oszczędzać, a może chcemy inwestować, aby uzyskać dodatkowe pieniądze? Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, warto lepiej zapoznać się z produktami, które dostępne są na rynku. Inwestycje prowadzone bez posiadania odpowiedniej wiedzy mogą nas doprowadzić do straty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty