Bezpieczeństwo bankowości mobilnej

Dostęp do własnego konta za pośrednictwem Internetu to ogromne dobrodziejstwo i niesłychana wygoda. Docenia to każdy, kto z takich rozwiązań korzysta. Przesyłanie pieniędzy na raty, rachunki czy zakupy, przekazywanie pieniędzy bliskim czy rodzinie nigdy nie było tak łatwe. Wprowadzenie swobodnego korzystania z Internetu w telefonie, skłoniło banki do wykorzystania również tego narzędzia jako medium do obsługi konta osobistego przez klientów.
Aplikacje mobilne
Dzięki rozwojowi narzędzi internetowych kolejne banki opracowują przystosowane do swoich standardów i swoich wymagań aplikacje mobilne, które pozwalają klientom w dowolnym momencie sprawdzić stan konta, zrobić przelew czy odłożyć pieniądze na konto oszczędnościowe. Opracowanie i udostępnienie aplikacji mobilnych było krokiem zbliżającym banki do klientów, a nie przybliżającym klienta do banku, co poskutkowało bardzo pozytywną reakcją ze strony zainteresowanych. Klienci z przyjemnością korzystają z bankowości mobilnej, a liczba użytkowników stale rośnie.
Zagrożenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne opierają się na wykorzystaniu sieci internetowej, a ta jak wiadomo może zostać zainfekowana różnorodnymi wirusami. Telefon, tak jak komputer może zostać zhakowany, a to w konsekwencji doprowadzi do tego, że złodziej będzie miał dostęp nie tylko do aplikacji, ale również do haseł i kodów potwierdzających, za pomocą których będzie mógł dokonać różnych, licznych transakcji. Warto temu zapobiegać i nie pozwolić na to, by ktoś niepowołany uzyskał dostęp do zgromadzonych środków, by ich po prostu nie wykorzystał. Istnieją pewne działania, które powiększają bezpieczeństwo użytkowania aplikacji mobilnych. Część tych działań to świadomość i rozwaga użytkownika, część to wprowadzone informatyczne zabezpieczenia.
Zasady bezpieczeństwa aplikacji mobilnych
Korzystając z aplikacji mobilnej w telefonie należy pamiętać o szczególnym zachowaniu środków bezpieczeństwa, tym bardziej, że hakerzy też stają się coraz bardziej sprytni i działają tak, by łudząco przypominać kontakt do klienta skierowany z banku. To nie naiwne wyłudzanie, tylko wyrafinowana i bardzo skomplikowana gra, której zadaniem jest uśpienie czujności i ostrożności atakowanego klienta. Dlatego też otrzymując wiadomości od banku warto się zawsze dobrze zastanowić, czy z pewnością bank nam ją przesłał. Jeżeli w SMSie znajduje się link do kliknięcia, lepiej tego nie robić. Bank nie wysyła tego rodzaju komunikatów ani aktywnych linków właśnie ze względu na to, że mają one niski poziom bezpieczeństwa. W telefonie nie powinno znajdować się zapisane hasło ani PIN do aplikacji mobilnych. Oczywiście, jest to najłatwiejszy sposób ich przechowywania i jednocześnie możliwość szybkiego odzyskania w razie gdyby pamięć zawiodła. Hakerzy jednakże wiedzą, o takich praktykach. Ich programy wirusowe potrafią przeszukać cały telefon w poszukiwaniu właśnie takich informacji, które mogłyby być pinem lub hasłem. Po ich odnalezieniu zalogowanie nie stanowi już żadnego problemu. Należy korzystać wyłącznie z bezpiecznego połączenia internetowego. W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba sygnałów niezabezpieczonych. Urzędy miasta udostępniają swoje wi – fi, robią to sklepy, placówki czy restauracje. Może też zrobić to złodziej nazywając swoją sieć w sposób godny zaufania. Łącznie się za jej pośrednictwem ze swoim bankiem, to tak jakby ów złodziej został do tego banku zaproszony. Praktycznie nic już nie stoi mu na przeszkodzie do włamania. Warto więc pamiętać, by korzystać wyłącznie z własnej, zabezpieczonej sieci podczas logowania do bankowych aplikacji mobilnych. Zabezpieczenie stanowią również hasła. Warto zrezygnować z ustalania zaufanych odbiorców, do których przelewy wychodzą bez potwierdzenia, ponieważ haker, za pomocą specjalnego programu może zmienić nadawcę zaraz po wysłaniu pieniędzy. Znacznie bezpieczniej jest wszystkie transakcje kodować i potwierdzać, ponieważ jest to bardzo dobry sposób na uchronienie się przed utratą środków finansowych. Korzystanie z bankowości mobilnej to wygoda i komfort. Nie ma powodów by sobie tego odmawiać. Trzeba tylko pamiętać, by zachować podstawowe względy bezpieczeństwa, które pomogą uchronić się przed ewentualną kradzieżą pieniędzy z konta.