Czym jest i jaki jest koszt przelewu SEPA?

Przelew zagraniczny SEPA pozwala na szybkie i tanie przelewy międzynarodowe w obrębie podmiotów działających na terenie państw Europy. Koszt przelewu SEPA to od 5 do 10 złotych, a środki do adresata trafiają w ciągu 1 dnia roboczego od zlecenia operacji.
SEPA to Jednolity Obszar Płatności w Euro (skrótowiec od angielskiego Single Euro Payments Area). Jest projektem zapoczątkowanym przez Parlament Europejski, Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i europejskie środowisko podmiotów świadczących usługi płatnicze. Płatność w programie SEPA możliwa jest w 31 państwach, w tym w Polsce.
Przelew SEPA – co to jest i kto może go wykonać?
SEPA to przelew międzynarodowy pomiędzy różnymi instytucjami finansowymi operującymi walutą euro. Dzięki niemu możliwe są transakcje bezgotówkowe. Cechy wyróżniające przelew zagraniczny SEPA na tle innych narzędzi do międzynarodowego transferu środków to:
- brak opłaty transferowej z kwoty przeznaczonej do przelewu, cała przelewana suma dociera do adresata,
- stała, niska opłata niezależnie od kwoty transakcji,
- szybka realizacja przelewu – D+1, czyli kolejnego dnia po zleceniu przelewu SEPA pieniądze powinny być u odbiorcy,
- automatyzacja i tym samym redukcja ryzyka wystąpienia błędu,
- zapewnienie ochrony danych kontrahentów.
Przelew SEPA może wykonać każdy, kto korzysta z usług banku umożliwiającego przelewy międzynarodowe. Żeby zlecić przeprowadzenie transakcji, należy podać numer IBAN konta, na które mają zostać przelane środki, imię i nazwisko odbiorcy oraz kwotę. W wielu przypadkach należy podać także numer BIC (z systemu SWIFT, w Polsce znany jako kod SWIFT).
Przelew europejski SEPA – koszt i czas dostarczenia środków do odbiorcy
Przelew zagraniczny SEPA ma niski koszt we wszystkich bankach. Opłata za przelew euro jest jasno określona i wyróżniona w historii operacji na koncie. Obecnie koszt przelewu SEPA to od 5 do 10 złotych, a niektóre banki oferują jeden przelew SEPA w miesiącu za darmo. A ile idzie przelew SEPA? Pieniądze na koncie odbiorcy powinny znaleźć się w ciągu jednego dnia roboczego od zlecenia operacji przelewu.
Przelew SEPA a SWIFT – różnice przelewów międzynarodowych
Przelew walutowy SEPA to nie jedyny rodzaj przelewu międzynarodowego. Obok niego ciągle funkcjonuje system SWIFT, który powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Realizacja przelewu z użyciem SWIFT jest dłuższa (do 3 dni roboczych) i niejednokrotnie droższa (zależna od kwoty transakcji) niż płatność SEPA. Dodatkowo opłaty i prowizje mogą być pobierane z kwoty, którą chce się przelać. Oznacza to, że odbiorca może otrzymać tylko część kwoty, ponieważ jej reszta zostanie pobrana w celu pokrycia kosztu transakcji. Przelew SEPA koszt ma o wiele niższy i jasno określony przez bank. Opłata pobierana jest ze środków na koncie, a nie z kwoty przelewu. W systemie SWIFT można przelewać pieniądze na całym świecie, a nie tylko w Europie, jak w przypadku przelewów SEPA. Można też wybrać, kto ma pokryć koszty transferu środków (nadawca, odbiorca czy nadawca i odbiorca).
SEPA – lista banków zagranicznych
Polecenie przelewu SEPA można złożyć w każdym banku, który oferuje możliwość wykonywania transakcji zagranicznych. Lista banków korzystających z SEPA dostępna jest na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego pod adresem https://www.ecb.europa.eu/paym/retpaym/paymint/sepa/html/index.en.html. Znajduje się tam lista banków SEPA w Europie – także tych, które leżą w państwach, w których obowiązuje inna waluta niż euro oraz państwach z poza Unii Europejskiej.