Czym jest kod SWIFT i jak go znaleźć?

Każda instytucja finansowa posiada kod SWIFT (a właściwie kod BIC niezbędny do działania w systemie SWIFT). Jest on indywidualny i pozwala dokładnie określić uczestników wymiany komunikatów o finansowych transakcjach międzynarodowych. Nie jest niezbędny, w przeciwieństwie do numeru IBAN.
Co to jest SWIFT? To organizacja międzynarodowa umożliwiająca wiarygodną i niezależną komunikację pomiędzy podmiotami bankowymi na całym świecie. Organizacja ta nie czerpie zysków z działalności. Za pomocą SWIFT przekazywane są komunikaty dotyczące transferów pieniężnych. Z usług organizacji korzystają m.in. banki. Komunikację umożliwiają kody SWIFT banków i innych podmiotów.
Numer SWIFT/kod BIC – z czego się składa i co oznacza?
Numer SWIFT to pojęcie używane zamiennie dla kodu BIC (Business Identifier Code). Składa się on z 8 lub 11 cyfr oraz liter, które mają określone znaczenie i umożliwiają identyfikację odrębnych jednostek. Poszczególne fragmenty kodu funkcjonują jako:
- 4 pierwsze znaki to identyfikator instytucji – zwykle początek nazwy lub skrótowiec,
- 2 kolejne znaki to kod państwa, na którego terenie znajduje się instytucja, kody są przydzielane zgodnie z normą ISO 3166-1, dla polskich instytucji kod to PL,
- 2 następne znaki to kod lokalizacji, ale może też określać inne parametry, np. pojawiająca się cyfra 0 oznacza kod testowy, nieużywany w systemie przez żaden podmiot, cyfra 1 – oznacza jednostkę niepodłączoną do sieci SWIFTNet, a cyfra 2 oznacza, że (inaczej niż zwykle) koszt odebrania komunikatu SWIFT ponosi adresat,
- 3 ostatnie znaki to oznaczenie oddziału instytucji; jest to opcjonalny fragment kodu SWIFT/BIC, warto wiedzieć, że XXX oznacza centralę danej jednostki.
Kod SWIFT nie jest niezbędny do wykonania przelewu zagranicznego, ale bywa przydatny. Większe znaczenie ma kod IBAN.
Przelew SWIFT: kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Kod SWIFT jest pomocniczy względem numeru IBAN (międzynarodowy numer rachunku bankowego). Jeszcze kilka lat temu był niezbędny w przypadku polecenia przelewu wysyłanego w ramach jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA), aktualnie nie jest obligatoryjny. Kody SWIFT i IBAN nie są takie same, należy używać ich świadomie i zgodnie z przeznaczeniem. IBAN wskazuje konkretne konto, natomiast BIC – uściśla, w jakiej instytucji to konto funkcjonuje. Jaki SWIFT ma instytucja, do której mają trafić pieniądze? Można się tego dowiedzieć, kontaktując się bezpośrednio z przedstawicielami tej instytucji lub odnaleźć tę informację w internecie. Numer SWIFT bank podaje do ogólnej wiadomości.
Jak znaleźć SWIFT banku zagranicznego
Należy szukać kodu BIC – pod tym skrótowcem kryje się poszukiwany kod. Jest to informacja ogólnodostępna, którą można uzyskać np. na stronie internetowej danego banku. Kody SWIF oraz kod IBAN wiążą się z przelewami SWIFT oraz SEPA – to dwa rodzaje systemów do transakcji międzynarodowych.