Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Czym jest numer IBAN?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Druk przelewowy z numerem IBAN

Numer IBAN to indywidualny numer konta potrzebny do wykonywania transakcji międzynarodowych. Każdy posiadacz rachunku bankowego może uzyskać swój kod IBAN, dodając na początku numeru konta litery będące kodem danego kraju. Dla polskich kont to litery PL.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Co to jest IBAN? To numer konta niezbędny do wykonania przelewu międzynarodowego. System ten używany we wszystkich krajach europejskich, a także w niektórych państwach azjatyckich, afrykańskich oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Do marca 2016 roku do wykonania międzynarodowego przelewu potrzebne były kody IBAN i BIC/SWIFT. Aktualnie wystarczy sam numer IBAN.

Numer IBAN – co to jest i jak go czytać?

Kod IBAN dla Polski otrzymuje się poprzez dodatnie na początku swojego numeru konta liter PL. Numer konta IBAN służy do transakcji międzynarodowych. Ma 28 znaków. Każda litera i cyfra ma określone znaczenie:

  • dwie litery na początku oznaczają państwo lub terytorium, z jakiego konto pochodzi – w numerze IBAN PL oznacza, że konto założone zostało w Polsce, a np. kod GB funkcjonuje dla kont z Wielkiej Brytanii,
  • po nich znajdują się dwie cyfry sprawdzające będące sumą kontrolną – pozwala to zweryfikować poprawność numeru IBAN rachunku,
  • kolejne 8 cyfr to numer rozliczeniowy banku,
  • ostatnie 16 cyfr to indywidualny numer rachunku klienta.

Długość numeru rachunku IBAN różni się w zależności od kraju, w którym założono konto. Najkrótszy IBAN – norweski – ma 15 znaków, a najdłuższy – maltański – 31 znaków. W Polsce standard IBAN obowiązuje od 2004 roku, a kod ma zawsze 28 znaków. Zaleca się, by podczas transakcji internetowych numer IBAN wpisywać bez spacji czy innych znaków rozdzielających, natomiast w innych sytuacjach zapisywać go, oddzielając PL od cyfr, a następnie także wszystkie cyfry od siebie w grupach po cztery.

Weryfikacja numeru IBAN i kalkulator do sprawdzenia jego poprawności

Jak sprawdzić IBAN, czy jest poprawny? Można go zweryfikować, wykonując obliczenia na odpowiednio zmodyfikowanym numerze (zamiana liter na liczby 25 i 21 oraz przeniesienie ich na koniec numeru wraz z sumą kontrolną). W tym celu używa się szeregu różnych algorytmów. Prostszym sposobem jest skorzystanie z „kalkulatora IBAN”, czyli narzędzia online do potwierdzenia kodu. Wystarczy wpisać numer IBAN, nawet, jeśli jest niepełny, a kalkulator uzupełni brakujące cyfry i potwierdzi autentyczność (poprawność) kodu.

IBAN i BIC oraz SWIFT a przelew międzynarodowy

Wykonanie przelewu międzynarodowego jest możliwe dzięki IBAN, SWIFT oraz BIC. SWIFT to system, który pośredniczy w wymianie informacji o transakcjach bezgotówkowych pomiędzy bankami w różnych państwach. BIC, w Polsce określany jak kod SWIFT, ma każda instytucja finansowa – znajomość tego kodu pomaga uniknąć pomyłki podczas transferu środków. Natomiast numer konta w formacie IBAN wskazuje konkretnego odbiorcę przelewu. Nie istnieje IBAN banku. Numer ten dotyczy wyłącznie indywidualnych kont (osób fizycznych czy przedsiębiorstw lub innych instytucji), a kod SWFT dookreśla bank, w którym te konta funkcjonują. Numer rachunku bankowego IBAN należy podać obowiązkowo, kod SWIFT – jeśli jest taka możliwość w formularzu przelewu.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty