Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Czym różni się karta debetowa od karty kredytowej?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Kobieta trzyma cztery różne karty, w tym debetową i kredytową

Różnica między karta kredytową a debetową opiera się na własności wydawanych przy pomocy karty środków. Posługiwanie się jednym i drugim narzędziem wymaga odpowiedniej wiedzy i strategii, by uniknąć powstania zadłużenia trudnego do spłaty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karta kredytowa a debetowa – różnice w używaniu

Czym się różni karta debetowa od kredytowej podczas płatności? Zasadniczo niczym – obiema kartami można posługiwać się w taki sam sposób. Płatności można dokonywać z sklepach i punktach usługowych posiadających terminale, a także online za zakupy i usługi w internecie. Przy pomocy jednej i drugiej można też dokonywać wypłat z bankomatów – w tym przypadku opłaty znacznie się różnią. Różnica między kartą debetową a kredytową polega także na tym, że karta debetowa nie zawsze jest wystarczająca np. do wykonania rezerwacji hotelu czy wynajęcia samochodu. W takich sytuacjach może być wymagana wpłata kaucji jako zabezpieczenia od ewentualnych zniszczeń. Kaucja zwykle może zostać wpłacona w gotówce lub poprzez zablokowanie środków na karcie debetowej. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Będąc za granicą, lepiej dysponować kartą kredytową, której użycie w takich przypadkach jest zwykle bezpłatne (kaucja zostaje zwrócona jeszcze w okresie bezodsetkowym). Karta debetowa zawsze wydawana jest do konta, karta kredytowa może być samodzielnym produktem bez konieczności zakładania konta w banku.

Różnica między kartą kredytową a debetową w wysokości opłat za korzystanie

Koszt wydania i miesięczne opłaty za kartę kredytową lub debetową zależą od banku. Zwykle różnica między kartą kredytową a debetową polega na innych warunkach, które trzeba spełnić, by uniknąć miesięcznych opłat. W przypadku karty kredytowej te wymagania mogą być nieco trudniejsze do spełnienia, np. by opłata nie została pobrana, należy kartą kredytową wykonać określoną liczbę transakcji lub transakcje na minimalną kwotę kilkuset czy nawet 1000 złotych. Oczywiście pieniądze wydane w ten sposób trzeba zwrócić. Różnica między kartą debetową a kredytową jest znacząca, jeśli chodzi o opłaty za korzystanie z tych kart. O ile samo użycie karty jest zwykle darmowe w obu przypadkach, o tyle używanie pieniędzy przypisanych do karty może wiązać się z kosztami. Płacąc kartą debetową, wydaje się swoje pieniądze zgromadzone na koncie, natomiast w przypadku karty kredytowej zaciąga się oprocentowany kredyt. Żeby uniknąć odsetek, należy spłacić całą pożyczoną kwotę w okresie bezodsetkowym. A czym się różni karta kredytowa od debetowej w kontekście wypłaty pieniędzy z bankomatu? Opłaty i prowizje każdy bank umieszcza w udostępnianej klientom tabeli. Dla posiadaczy kart debetowych wypłata z bankomatu może wiązać się z potrąceniem prowizji w wysokości kilku złotych lub kilku procent wypłacanej kwoty. Wypłacanie gotówki z bankomatu przy użyciu karty kredytowej może być o wiele bardziej kosztowne. Dokonując wypłaty, aktywuje się oprocentowany kredyt bez zachowania dla tej kwoty okresu bezodsetkowego. Dodatkowo bank może naliczać opłaty i prowizje za użycie karty kredytowej w ten sposób.

Różnica debetu i kredytu potocznie

Wiadomo już, czym różni się karta debetowa od kredytowej, ale wątpliwości może budzić potoczne rozumienie pojęć „debet” i „limit odnawialny”. W kontekście kart płatniczych debet dotyczy kart debetowych, a limit odnawialny – kart kredytowych. Pojęcie debet i limit odnawialny są błędnie często utożsamiane. O debecie potocznie mówi się w przypadku zadłużenia na karcie bez względu na to, czy to zadłużenie jest jednorazowe, czy ma formę odnawialnego limitu. Debet można zrobić przy użyciu karty debetowej tylko wtedy, gdy podpisana została stosowna umowa z bankiem. Zwykle może to być maksymalnie średnia wpływów na konto z ostatnich kilku miesięcy. Powstały dług jest oprocentowany wyżej niż w przypadku limitu odnawialnego na karcie kredytowej. Standardowo możliwość zrobienia debetu nie jest aktywna dla kart debetowych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty