Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Czym są lokaty terminowe?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Agent tłumaczy klientom, czym są lokaty terminowe

Lokaty terminowe to rodzaj depozytu bankowego. Oprocentowanie lokat terminowych w bankach jest ściśle związane z inflacją. Najlepsza lokata bankowa może być źródłem niewielkiego, ale pewnego dochodu. Przed założeniem lokaty warto porównać oferty z różnych banków.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Lokaty terminowe to rodzaj depozytu bankowego. Oprocentowanie lokat terminowych w bankach jest ściśle związane z inflacją. Najlepsza lokata bankowa może być źródłem niewielkiego, ale pewnego dochodu. Przed założeniem lokaty warto porównać oferty z różnych banków. Lokata terminowa może być sposobem na oszczędzanie lub zabezpieczenie przyszłych planów. Pieniądze ulokowane w banku w czasie trwania umowy są zamrożone, więc ryzyko ich wydania na inny niż zamierzony cel jest niewielkie. Wybór najlepszego dla siebie produktu ułatwia ranking lokat terminowych dostępny na wielu stronach internetowych związanych z finansami.

Lokaty terminowe: oprocentowanie i zasady

Oprocentowanie lokat terminowych powiązane jest z inflacją, czyli procesem wzrostu przeciętnego poziomu cen towarów i usług. W praktyce oznacza to, że im wyższa inflacja, tym mniejszy zysk na lokacie terminowej. Lokata terminowa polega na wpłaceniu do banku pieniędzy na określony czas i procent. Po upływie przewidzianego w umowie okresu pieniądze (kapitał) są wypłacane razem z odsetkami pomniejszonymi o tzw. podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych (19 procent). Cechą lokat terminowych jest brak swobodnego dostępu do ulokowanych pieniędzy – w trakcie trwania lokaty nie można do niej dodawać środków ani ich z tego źródła pobierać. Wypłacenie pieniędzy przed upływem wyznaczonego terminu wiąże się z utratą odsetek, a w niektórych przypadkach nawet z utratą części kapitału. Aby tego uniknąć, najlepiej nie zrywać lokaty. Warto też bardzo dokładnie czytać umowy, w których zawarte są niezbędne informacje o losie kapitału po zerwaniu lokaty przed terminem. Lokaty terminowe w bankach są objęte ochroną kapitału przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dotyczy to depozytów o równowartości 100000 euro. BFG w razie upadku banku zapewnia możliwość odzyskania ulokowanych w tym banku pieniędzy.

Lokaty terminowe: porównanie ofert banków

Banki lokaty terminowe dostosowują do panujących na rynku warunków, ale jednocześnie walczą o klienta. Dlatego oferowane produkty często mają wysokie oprocentowanie (potencjalnie dla banku „nieopłacalne”), dają możliwość skorzystania z oferty bez konieczności zakładania konta czy oferują inne bonusy, np. zniżki, bony czy możliwość przedwczesnego zerwania lokaty bez utraty odsetek. Korzystne lokaty terminowe mają przyciągnąć nowego klienta (w wielu przypadkach oferty skierowane są wyłącznie do nowych klientów lub dla nowych środków). Czasem mają też skłonić go do założenia w danym banku konta (nierzadko z opłatami za prowadzenie i inne wykonywane czynności). Najkorzystniejsze lokaty terminowe można wybrać dla siebie dzięki rankingom publikowanym online. Porównanie lokat terminowych w jednym miejscu oszczędza dużo czasu i pozwala z porównywarki przejść na stronę konkretnego banku, by uzyskać więcej informacji o wybranym produkcie i z niego skorzystać.

Najlepsze lokaty terminowe – wybór oferty dla siebie

Lokata terminowa powinna zostać wybrana nie tylko na podstawie wysokości oprocentowania. Istotne są też czas trwania lokaty oraz stawiane wymagania i oferowane dodatki do produktów. Ranking lokat terminowych jest zwykle aktualizowany na bieżąco – raz w miesiącu lub częściej w zależności od strony go przygotowującej. Porównanie lokat terminowych zawiera przeważnie informacje o:

  • oprocentowaniu,
  • okresie trwania lokaty – w niektórych bankach oprocentowanie może być wysokie przy krótkim czasie trwania lokaty, np. 4 procent na 2 miesiące,
  • limicie wpłaty,
  • wymaganiach, np. konieczność założenia konta lub wpłacenia nowych środków czy możliwość założenia lokaty wyłącznie online lub w usłudze bankowości mobilnej.

Korzystne lokaty terminowe po analizie i wykonaniu obliczeń mogą okazać się tak samo atrakcyjne jak pozornie mniej korzystne produkty tego typu. Wybierając lokatę dla siebie, należy brać pod uwagę wszystkie korzyści i wymagania związane z daną ofertą. Najlepiej zapoznać się też z tabelą opłat i prowizji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty