Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Czym są sesje Elixir?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Pracownicy banków dokonują przelewów dzięki sesjom elixir

Sesje bankowe Elixir to czas, w którym banki wymieniają się informacjami o zleconych przelewach. W czasie sesji wychodzących informacje są wysyłane, a sesje przychodzące Elixir służą do księgowania przelewów nadanych przez inne banki. W Elixir Ekspress księgowanie odbywa się poza godzinami sesji.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Elixir to system stworzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, który służy do rozliczeń międzybankowych. Oznacza to, że dzięki niemu realizowane są wszelkie płatności osób indywidualnych oraz firm czy banków pomiędzy nimi. Transakcje rozliczane są podczas sesji Elixir trzykrotnie każdego dnia. System ten funkcjonuje w Polsce od 1994 roku.

Sesje Elixir – na czym polegają przelewy w systemie Elixir?

Transakcje w systemie Elixir są możliwe dzięki działaniu innego systemu – SORBNET2. To system rozliczeniowy Narodowego Banku Polskiego, który umożliwia międzybankowe przekazywanie danych. Służy do przeprowadzania rozliczeń wysokokwotowych pomiędzy bankami. Warto wiedzieć, że poszczególne przelewy nie są rozpatrywane pojedynczo, a zbiorczo, dlatego mowa jest o rozliczeniach wysokokwotowych. Wejście do systemu Elixir w NBP otwiera się w niedzielę o godzinie 22.30, a zamyka w piątek o 21.30. System Elixir sesje wychodzące i przychodzące ma trzy razy dziennie, wtedy wymieniane są komunikaty między bankami. Transakcje w systemie rejestrowane są przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez cały rok, ale sesje odbywają się tylko w dni robocze. Oznacza to, że przelew wykonany w dzień wolny od pracy czy świąteczny zostanie wysłany podczas kolejnej sesji Elixir w najbliższym dniu roboczym, a zaksięgowany w trakcie sesji przychodzącej w banku docelowym. System Elixir godziny sesji rozrachunkowych dla NBP ma stałe. Są to: 10.30, 14.30 oraz 17.00 w przypadku sesji wychodzących oraz 11.00, 15.00 i 17.30 w przypadku sesji przychodzących (odbywa się przekazanie wyników do banku). Podczas pierwszej sesji przekazywane są komunikaty o transakcjach dokonanych pomiędzy 16.30 dnia poprzedniego a 9.30 dnia, w którym sesja się odbywa. Druga sesja obejmuje transakcje wykonane w systemie Elixir pomiędzy 9.30 a 13.30, trzecia sesja – pomiędzy 13.30 a 16.00.

Sesje Elixir w bankach

Godziny sesji Elixir w poszczególnych bankach mogą się nieco różnić pomiędzy nimi oraz pomiędzy nimi a NBP. Zwykle są one jednak bardzo zbliżone. Każdy bank publikuje informacje, kiedy przeprowadza sesje Elixir. Dzięki temu można sprawdzić, kiedy dojdzie przelew Elixir oraz określić datę jego księgowania.

Express Elixir – przelewy natychmiastowe a sesje Elixir

Sesje Elixir banki, w tym NBP, mają stałe. Jednak jest możliwość wykonania przelewu natychmiastowego, poza tymi sesjami, a pieniądze natychmiast trafiają do odbiorcy. Jest to możliwe dzięki systemowi Express Elixir. W większości banków za skorzystanie z tej opcji należy dodatkowo zapłacić (zwykle kilka złotych).

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty