Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa służy do płacenia w punktach, które obsługują płatności kartą, a także do płatności przez internet. Jak działa karta kredytowa? Wykorzystuje do zapłaty środki w ramach limitu kredytowego przydzielonego przez bank. Korzystając z niej, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Jak działa karta kredytowa? Istota karty kredytowej
Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, ale działającej inaczej niż karta debetowa. Płacąc kartą debetową do konta, wydaje się swoje zgromadzone na tym koncie pieniądze, zwykle nie ponosząc za to żadnych opłat. Czym się różni i jak działa karta kredytowa? Jej istotą jest umożliwienie wydawania pieniędzy pożyczonych od banku w ramach przydzielonego limitu. Powstające w ten sposób zadłużenie trzeba później spłacić. Limit na karcie kredytowej zależy od zdolności kredytowej. Używanie tego typu karty płatniczej jest sposobem na budowanie historii kredytowej, która jest bardzo ważna np. w sytuacji starania się o kredyt na zakup mieszkania. Dla posiadaczy kart kredytowych szczególnie ważne są nie tylko limity, ale też okresy bezodsetkowe. To czas, w którym zadłużenie na karcie można spłacić bez konieczności płacenia odsetek. Zwykle okres bezodsetkowy trwa około 20 do 30 dni od momentu zakończenia okresu rozliczeniowego. Warto sprawdzić, kiedy przypada początek nowego okresu rozliczeniowego, by łatwo można było zachować płynność w spłacie karty kredytowej. Okres rozliczeniowy to zwykle 30 dni – w tym czasie rośnie dług, który należy spłacić w następującym po nim, 20- lub 30-dniowym okresie bezodsetkowym.
Karta kredytowa – jak działa w praktyce? Używanie karty kredytowej
Prawie każdy, kto ma konto w banku, wie, jak działa karta debetowa. Karta kredytowa w praktyce działa w taki sam sposób. Można nią płacić za zakupy, usługi czy dokonywać transakcji online. Żeby efektywnie korzystać z karty kredytowej, należy znać i stosować zasady zadłużania się i spłaty karty kredytowej. To, jak działają karty kredytowe, czyli jakie są okresy rozliczeniowe i okresy bezodsetkowe, jest ustalane w indywidualnej umowie pomiędzy bankiem a klientem. Warto zapamiętać te terminy, by spłacać długi bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Najważniejszą zasadą jest regulowanie zobowiązania na karcie w taki sposób, by nie płacić odsetek od wykorzystanego limitu. Ten scenariusz można zrealizować tylko wtedy, gdy spłaca się całą kwotę w okresie bezodsetkowym. Drugą opcją, gorszą, ale nie najgorszą, jest spłata w okresie bezodsetkowym kwoty minimalnej. Zwykle ustalana jest ona na poziomie kilku procent wykorzystanego limitu. Pozostały dług można spłacić później, ale zostaną naliczone od niego odsetki. Najgorszym pomysłem jest nieuregulowanie nawet kwoty minimalnej. Wtedy bank oprócz odsetek od wykorzystanego limitu nalicza odsetki karne i dodatkowe opłaty za nieterminową spłatę kredytu. Kartę kredytową można spłacić poprzez przelew z konta lub wpłacając pieniądze w placówce banku wydającego kartę. Lepiej unikać wypłacania pieniędzy z karty kredytowej w bankomacie, ponieważ może się to wiązać z wysoką prowizją banku od każdej transakcji. Drugim powodem jest fakt, że w ten sposób uruchamia się naliczenie odsetek od wypłaconej kwoty od razu, bez zachowania okresu bezodsetkowego. Opłaty za kartę mogą wynosić od kilku do nawet stu złotych miesięcznie, jeśli nie spełni się warunków określonych w umowie, które z tych opłat zwalniają. Zwykle należy wykonać transakcje bezgotówkowe na minimalną kwotę miesięcznie lub rocznie. Dodatkowe koszty używania karty kredytowej można ponieść wtedy, gdy korzysta się z obsługi telefonicznej, np. w celu zlecenia przelewu. Wszystkie operacje związane z kartą kredytową najlepiej wykonywać samodzielnie poprzez bankowość elektroniczną. Karta kredytowa to narzędzie, które najlepiej sprawdzi się dla osób terminowych i rozsądnych. Korzystanie z karty kredytowej to łatwy sposób budowania historii kredytowej, to także zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydatków.