Kapitalizacja odsetek bez tajemnic

Odkładanie oszczędności wiąże się z ich, przynajmniej niewielkim, pomnażaniem. Poszukiwanie produktów oszczędnościowych zawsze wiąże się z poszukiwaniem jak najbardziej korzystnego oprocentowania, które w efekcie przyniesie całkiem zadowalający zysk. Nie można jednak zapomnieć, że oprocentowanie to jedno. Drugą kwestią jest jeszcze kapitalizacja naliczonych odsetek. Im częściej się ona odbywa tym lepiej, im rzadziej tym mniejszy jest zysk. Na czym polega i czym w zasadzie jest kapitalizacja? Oto najważniejsze informacje.
Kapitalizacja odsetek
Każdy wkład oszczędnościowy, który jest oprocentowany musi być poddany kapitalizacji odsetek. Jest to dopisanie do salda zysków uzyskanych w ustalonym okresie rozliczeniowym. W ten sposób, po dopisaniu uzyskanych odsetek, saldo rośnie, a to oznacza, że w kolejnym okresie rozliczeniowym oprocentowana jest wyższa kwota, więc odsetki będą nieco większe mimo tego, że oprocentowanie jest bez zmian.
Częstotliwość kapitalizowania odsetek
Kapitalizacja to nic innego, jak dopisanie do kapitału. Może się odbywać raz w danym produkcie oszczędnościowym, na moment jego zakończenia. To bardzo często stosowana praktyka przy lokatach terminowych. Lokata zawierana jest na trzy miesiące lub na pół roku i po tym okresie, przy wypłacaniu pieniędzy, przeliczane są odsetki i wypłacana kwota powiększona o odsetki skapitalizowane. Do wypłaty byłoby więcej, gdyby kapitalizacja odbywała się, na przykład, co miesiąc. Wówczas, po pierwszym miesiącu już pracowałoby wyższe saldo, po kolejnym jeszcze wyższe i po następnym tak samo. W efekcie, ten sam wkład własny przy tym samym oprocentowaniu wypracowałby wyższy zysk. Kapitalizacja ma więc bardzo istotne znaczenie dla rentowności danego produktu. Przy czym najbardziej opłacalna dla klienta była by kapitalizacja dzienna. Choć byłyby to kwoty rzędu kilku groszy, to w sumie dałyby za pewne znacznie większy zysk niż przy kapitalizacji na koniec, czy nawet co miesiąc. Podsumowując, oprocentowanie produktu oszczędnościowego jest niezwykle istotne. Ważne jest jednak również to, jak często przeprowadzana jest kapitalizacja, ponieważ to ona wpływa na efektywność wspomnianego wcześniej oprocentowania.