Karta embosowana - charakterystyka
Karta embosowana to w obecnych czasach coraz rzadziej spotykany rodzaj kart płatniczych. Karty embosonowane, zwane również wypukłymi, różnią się od współcześnie używanych kart technologią zapisu danych, a przez to również wyglądem.
Dziś coraz mniej banków nie proponuje swoim klientom kart embosowanych. Ten rodzaj kart płatniczych znacznie stracił na popularności, a starsze karty embosowane nie posiadają funkcji bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych z użyciem elektronicznego terminala płatniczego POS, przez co znacznie tracą na podstawowej funkcjonalności. Nie oznacza to jednak, że karty embosowane są bezużyteczne. Jeśli ten rodzaj kart płatniczych został wydany w ostatnich latach, prawdopodobnie posiada wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do codziennego użytku.
Karta embosowana - czym jest?
Jak wyjaśniają specjaliści, próżno obecnie szukać kart embosowanych na rynku, ponieważ od dłuższego czasu nie są one wypuszczane ani przez banki, ani przez wydawców kart płatniczych. Karty embosowane, zwane potocznie kartami wypukłymi, wyróżniały się tłoczeniami na "plastiku". Wszystkie dane, takie jak imię i nazwisko posiadacza karty, data ważności, numer, są bezpośrednio wtłaczane w kartę, przez co spora część użytkowników, nazywa je kartami wypukłymi. Początkowo, karty embosowane nie posiadały takich funkcji jak pasek magnetyczny lub chip. Współcześnie posiadają takie same funkcje jak pozostałe karty płatnicze i umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych, wpłaty i wypłaty z bankomatów oraz wpłatomatów.
Karty embosowane a imprintery
Za pomocą kart embosowanych można dokonać płatności bezgotówkowej z użyciem imprinterów, czyli poprzedników współczesnych elektronicznych terminali POS. Imprintery, zwane potocznie żelazkami, to urządzenia służące do ręcznej akceptacji tłoczonych kart bankowych. Inna potoczna nazwa dla imprinterów to ręczny powielacz. Imprintery nie mają żadnego połączenia z bankiem, co ma miejsce w terminalach POS, a ewentualnej autoryzacji karty embosowanej można dokonać jedynie drogą telefoniczną. Jak wygląda płatność z użyciem karty embosowanej i imprintera? Zasada działania polega na wykonaniu swoistego odcisku karty na specjalnym blankiecie. Dzięki wypukłości na karcie embosowanej, wytłoczone dane są wiernie odwzorowane na specjalnym blankiecie. Wykorzystywanie impritera wraz z karą embosowaną może przypominać jeszcze bardziej archaiczną metodę płatności, czyli płacenie czekiem bankowym.
Karty embosowane a inne rodzaje kart płatniczych
Spora grupa użytkowników kart płatniczych uważa, że ze względu na tłoczenie umieszczonych na plastiku danych, karty embosowane były zdecydowanie trwalsze niż powszechnie stosowane karty płaskie, na których wrażliwe dane po jakimś czasie się ścierały. Ze względu na technologię zapisu danych na karcie, obok karty embosowanej można wymienić również: karty magnetyczne (wyposażone w pasek magnetyczny, na którym znajdują się niezbędne informacje), karty z układem elektronicznym (zwane kartami chipowymi), zbliżeniowe (bezstykowe, lub rzadziej contactless, karty z wbudowaną antenką umożliwiającą szybkie przeprowadzenie transakcji bezgotówkowej, a także wirtualne (karty nieposiadające fizycznego nośnika, istnieją w postaci numeru zarejestrowanego w systemie rozliczeniowym). Jak informują eksperci, w gronie przedstawionych kart płatniczych, najbezpieczniejsze są te, które posiadają chipy. Dzięki tej technologii możliwe jest uzyskanie bezpiecznej kontroli dostępu, szyfrowania i deszyfrowania informacji, a także możliwość generowania oraz weryfikowania podpisów cyfrowych.