Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Karta internetowa - czym jest i do czego służy?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Kobieta trzyma kartę internetową

Choć większość kart płatniczych umożliwia obecnie płatności w internecie, to nadal można spotkać się z ofertami kart internetowych, zwanych także kartami wirtualnymi, które umożliwiają dokonywanie płatności w sieci. Karty internetowe wyróżniają się tym, że nie posiadają swojego fizycznego nośnika.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karty internetowe, określane również kartami wirtualnymi (z ang. virtual card), to wychodzące powoli z obiegu karty płatnicze, które istnieją jedynie jako cyfrowy zapis w systemie komputerowym banku.

Karta internetowa - przeznaczenie, użyteczność

Obecnie istnieje naprawdę niewielka liczba banków, która nadal utrzymuje ten rodzaj kart płatniczych. Karta internetowa, nazywana potocznie kartą wirtualną służy jedynie do dokonywania płatności wirtualnych, czyli np. za zakupy internetowe, drogą telefoniczną oraz pocztową. Karty internetowe nie posiadają fizycznej formy, choć wszelkie procedury i obsługa tego typu rozwiązań odbywa się na podobnych zasadach co standardowe karty płatnicze. Użytkownicy kart internetowych mają stały dostęp do danych karty i mogą na bieżąco zasilać ją za pomocą przelewów internetowych lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Choć popularność kart internetowych drastycznie spada każdego roku, to banki oferujące tego typu karty oferują bardzo atrakcyjne warunki. Jak podpowiadają analitycy sektora bankowego, łatwo można znaleźć ofertę karty internetowej, która będzie darmowa w prowadzeniu i bezpłatna, jeśli chodzi o dokonywanie transakcji bezgotówkowych (z użyciem karty internetowej) przez internet, telefon, a nawet drogą pocztową. Bardzo często użytkownicy kart internetowych nie wnoszą opłat za zasilenie kart internetowych, a nawet drobnych zmian, za które w przypadku tradycyjnych kart płatniczych banki mogą żądać opłat (np. zmiana wysokości dziennych limitów transakcyjnych itp.).

Karta internetowa (karta płatnicza) - to warto wiedzieć

Karty internetowe są zazwyczaj połączone z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR) w banku, co umożliwia wyrobienie tego rodzaju karty płatniczej, jeśli bank posiada je w swojej ofercie. Karty internetowe (jeśli umowa nie przewiduje inaczej) można zasilić dowolną kwotą, który w prosty sposób można rozładować, czyli np. przenieść środki z karty internetowej na konto osobiste w obrębie tego samego banku. Wciąż można spotkać karty internetowe, które umożliwiają dokonywanie w obcych walutach, najczęściej euro lub dolarach amerykańskich. Należy pamiętać, że karta wirtualna upoważnia jedynie do dokonywania zakupów w internecie, dlatego nie można zapłacić nią za zakupy w tradycyjnych sklepach oraz innych miejscach. Nie można używać jej również do operacji w bankomatach lub wpłatomatach. I choć karta internetowa nie posiada fizycznego nośnika, to dokonywanie transakcji z jej udziałem jest w pełni bezpieczne, ponieważ banki zapewniają takie same systemy zabezpieczeń, jak w przypadku dokonywania płatności kartami kredytowymi lub kartami płatniczymi. Transakcje dokonywane kartami internetowymi są chronione kodami CVC2 lub CVV2, a same transmisje danych zabezpiecza protokół SSL. Ponadto część banków oferuje dodatkowe zabezpieczenia na kartach internetowych, wykorzystując m.in. kod 3-D Secure, który jest metodą autoryzacji transakcji, wymagającą identyfikację właściciela karty przy użyciu dodatkowego zabezpieczenia przy każdej płatności, najczęściej w postaci jednorazowego hasła wygenerowanego przez token lub hasła otrzymanego przez bank SMS-em.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty