Karta obciążeniowa – czym jest?
Karta obciążeniowa powiązana jest z osobistym rachunkiem klienta. Limit jest określany indywidualnie, na podstawie miesięcznych wpływów na konto. Działa na zasadzie pay later, czyli w ustalonym terminie bank pobiera środki na spłatę należności z poprzedniego okresu rozliczeniowego.
Karta obciążeniowa to wygodna forma transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, których można z jej pomocą dokonywać w kraju i za granicą. Najczęściej korzystają z tego rozwiązania firmy, ale przekonują się do niej również klienci indywidualni.
Karta obciążeniowa a karta kredytowa
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że chociaż karta obciążeniowa łączy w sobie niektóre cechy kredytowej, to jednak jest to zupełnie inny produkt. Podczas gdy obie służą do przeprowadzania transakcji (za ich pomocą można płacić za towary czy usługi, ale też pobierać gotówkę z bankomatu), to jednak różnią się od siebie formą spłaty. W obu przypadkach klient wydaje kapitał należący do banku, ale przy opcji obciążeniowej nie ma możliwości zwrotu tylko kwoty minimalnej i jednoczesnego odroczenia pozostałej płatności. Konieczny jest zwrot zaciągniętego zadłużenia w najbliższym okresie rozliczeniowym, określonym w umowie, a konto bankowe do którego jest przypisana jest podstawowym rachunkiem klienta. Płatności dokonane za pomocą karty obciążeniowej w jednym miesiącu, muszą zostać uregulowane w kolejnym. Oczywiście w ofercie niektórych banków istnieje opcja odłożenia płatności, ale nadal termin spłaty jest krótki. Zwykle odroczenie nie przekracza 30 dni.
Jak ściągana jest należność?
Karta kredytowa oznacza w zasadzie osobne rachunek bankowy, który może być podpięty do pozostałych produktów klienta, ale ma inny numer, a transakcje z jej użyciem nie dotyczą rachunku głównego. Natomiast opcja obciążeniowa wymaga podpięcia karty do rachunku osobistego ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Z bieżących wpływów na konto pobierana jest przez bank automatyczna spłata należności, w czasie, który jest określony w umowie. W przypadku karty obciążeniowej nie ma możliwości spłaty w innym terminie lub za pomocą przelewu bezpośredniego, dokonywanego przez klienta. Warto o tym pamiętać, decydując się na ten produkt. Należy też zawsze zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, a także z produktami dodatkowymi, z którymi może być powiązana karta obciążeniowa np. pakiet ubezpieczeń czy program lojalnościowy, co zwiększa jej atrakcyjność, zwłaszcza w przypadku firm.
Dla kogo karta obciążeniowa?
Najczęściej z tego typu produktów korzystają firmy. Jest to znacznie wygodniejszy sposób rozliczania wydatków pracowników niż w przypadku kilku kart kredytowych i oddzielnych rachunków. Wszystkie koszty są sumowane, a spłata następuje z głównego rachunku firmy. Dzięki temu pracodawca ma nie tylko wygodny, ale też bieżący wgląd w wysokość ponoszonych wydatków. Dodatkowo pracownicy nie mogą przekroczyć ustalonego przez właściciela firmy limitu, który tylko on może zmienić. Jedyne co należy mieć na uwadze, to konieczność posiadania środków na rachunku w wysokości umożliwiającej późniejszą spłatę. W przeciwnym razie może nastąpić blokada karty i naliczenie wysokich odsetek. Obecnie rozwiązanie jest doceniane też przez klientów indywidualnych, którzy jednak, przed podpisaniem umowy, powinni się upewnić, czy na ich rachunku zawsze będą środki na automatyczną spłatę zadłużenia. Karta obciążeniowa ma krótki termin spłaty, przez co w wielu przypadkach karta kredytowa lub debetowa będzie wygodniejszym rozwiązaniem.