Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Karta przedpłacona – charakterystyka i definicja

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Karta przedpłacona

Karta przedpłacona bardzo często określana jest jako pre-paid. Oznacza to, że na przypisanym do niej rachunku bankowym muszą najpierw znaleźć się środki, z których następnie będzie można skorzystać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Karta przedpłacona jest rozwiązaniem wykorzystywanym często przez firmy, które w ten sposób mogą zabezpieczyć pracownikowi środki na konieczne wydatki, a jednocześnie zabezpieczyć je określonym limitem. Karta pokrywa płatności tylko do wyczerpania zgromadzonych na niej środków.

Czym jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona funkcjonuje na podobnych zasadach co osobiste konto bankowe. Na przypisany do niej rachunek można wpłacać środki, a następnie wykorzystywać je do pokrywania bieżących płatności, np. zakupów przez internet czy tankowania samochodów. Umożliwia również wykonywanie przelewów. Należy pamiętać, że nie jest tym samym czym karta kredytowa, w przypadku której to bank kredytuje wydatki klienta. Pre-paid zawsze wymaga wcześniejszego zasilenia konta. Jest to znacznie wygodniejsza i bezpieczniejsza forma płatności niż noszenie przy sobie większej gotówki. Z systemu korzysta wiele firm, oferując karty pracownikom, zwłaszcza kiedy posiadają dużą flotę pojazdów. Korzystają z nich również klienci prywatni, którzy wykorzystują tę formę finansowania wydatków, zwłaszcza przy transakcjach dokonywanych w sieci, codziennych płatnościach czy jako formę karty podarunkowej.

Co wyróżnia kartę przedpłaconą od innych produktów?

Do karty przedpłaconej przypisany jest na czas obowiązywania umowy tzw. rachunek techniczny. Aby z niej skorzystać, należy najpierw przelać na to konto środki pieniężne. Oferta jest przeznaczona dla klientów, którzy posiadają w danym banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub dla osób wyrażających zgodę na weryfikację swoich danych i podpisujących z bankiem stosowną umowę. Procedura jej otrzymania jest bardzo uproszczona. Karta przedpłacona doceniana jest głównie przy dokonywaniu transakcji w sieci, gdzie udostępniane dane mogą wpaść w niepowołane ręce. Daje możliwość przelania na rachunek techniczny określonej sumy, przeznaczonej na konkretny zakup. Dokładnie z tego powodu wielu rodziców wykorzystuje ten produkt jako formę kontroli wydatków swoich dzieci. Przelewane pieniądze dają dziecku możliwość korzystania z kieszonkowego, bez ryzyka zgubienia gotówki, a rodzicom znacznie większą kontrolę, na co wydawane są te pieniądze. Możliwe jest sprawdzenie salda po zalogowaniu na konto czy inne usługi, np. informacja za pośrednictwem SMS czy bezpośrednio w bankomacie.

Co zrobić w przypadku zgubienia karty?

Niestety wielu osobom zdarzyło się zgubić portfel. W przypadku utraty karty przedpłaconej, podobnie jak w przypadku straty innych kart płatniczych, należy zadzwonić na wskazany numer i zastrzec rachunek. Transakcje tego typu kartą są weryfikowane numerem PIN. Istnieje oczywiście możliwość dokonania transakcji zbliżeniowej (jeśli karta posiada dedykowany do tego czip), ale są one możliwe bez podania kodu tylko do określonej kwoty, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich. Zazwyczaj też na takiej karcie znajdują się środki konieczne do spłaty określonej należności, co również zwiększa bezpieczeństwo użytkownika np. w przypadku jej kradzieży.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty