Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Konto maklerskie - niezbędne informacje

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Mężczyzna czyta informacje o koncie maklerskim

Konto maklerskie, zwane również rachunkiem maklerskim, umożliwia obracanie oraz przechowywanie papierów wartościowych. Konto maklerskie to elektroniczny zapis prowadzony przez biuro maklerskie na rzecz klienta. Na rynku istnieje wiele kont maklerskich, dlatego można spotkać się z wieloma ofertami.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Konto maklerskie jest obowiązkowe, jeśli chce się rozpocząć swoją przygodę z giełdą papierów wartościowych, nabywać lub zbywać akcje, a także posiadać akcje spółek notowanych na giełdach.

Konto maklerskie (rachunek maklerski) – co to jest?

Konto maklerskie może założyć każda osoba, która jest zainteresowana grą na giełdzie. Może być to osoba fizyczna lub osoba prawna. Jak informują eksperci, klient indywidualny musi być pełnoletni, posiadać dokument tożsamości. Zakładając rachunek maklerski, warto również posiadać rachunek bankowy, z którego będą przelewane pieniądze. Należy pamiętać, że korzystanie z konta maklerskiego nie jest darmowe, a wybór złego biura lub domu maklerskiego, może być jedną z przyczyn niepowodzenia i sporych strat w portfelu inwestycyjnym. W wyborze najlepszego konta maklerskiego, należy zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły. Dobre konto maklerskie jest dopasowane do wymagania oraz aktualnej sytuacji. . Wysokie prowizje powodują sporą utratę z zysku danej inwestycji.Nie warto decydować się na oferty domów maklerskich, które żądają licznych i wysokich opłat za prowadzenia konta oraz prowizji za zlecenia.

Konto maklerskie – to musisz wiedzieć

Istnieje wiele kont maklerskich, dlatego łatwo zgubić się w gąszczu ofert. Konta maklerskie w poszczególnych domach lub biurach maklerskich różnią się przede wszystkim wysokością wspomnianych opłat za prowadzenie rachunku i dodatkowe usługi związane z aktywnością klienta na giełdzie. Kolejną różnicą są również platformy transakcyjne, na których klienci składają zlecenia zakupu i sprzedaży akcji. Konto maklerskie można otworzyć u każdego brokera na rynku. Jak podpowiadają eksperci od inwestowania, w przypadku wyboru pierwszego konta maklerskiego, najlepiej wybrać najtańsze konto, którego koszty prowadzenia będą stanowiły minimalną część pieniędzy przeznaczonych na inwestowanie. Dla nowicjuszy istotną kwestią będzie również prostota obsługi oraz wsparcie brokera.

Konta maklerskie: rodzaje, jak wybrać?

Wszystkie biura maklerskie lubią chwalić się zaletami prowadzenia konta właśnie u nich. Najczęstszymi „wabikami” na klientów są m.in. najniższe prowizje na rynku, brak opłaty za prowadzenie konta, możliwość oszczędzania środków na emeryturę, oprocentowanie środków, integralność ze smartfonem (możliwość sprawdzania notowań za pomocą urządzeń mobilnych), a także możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych, które nawet dla początkujących inwestorów mogą być bardzo interesujące i atrakcyjne. W wyborze najlepszego konta maklerskiego należy zwracać szczególną uwagę na opłaty. W przypadku rachunku maklerskiego warto przeanalizować prowizję handlu akcjami. Te obecnie wynoszą od 0,13 do 0,39%, choć najczęściej są pobierane w postaci minimalnej opłaty (3,4 lub 5 złotych za poszczególne zlecenie zakupu i sprzedaży akcji). Z kolei standardowe prowizje za handel obligacjami wynoszą od 0,1 do 0,3% i podobnie jak w przypadku akcji, pobierana jest minimalna opłata (najczęściej, 2,3 lub 5 zł). Klienci muszą być świadomi, że domy maklerskie mogą również pobierać opłaty za kontrakty terminowe na indeksy i obligacje skarbowe (najczęściej opłaty sięgają 5-9 zł za indeks lub pojedynczą obligację). Prowizje dotyczą również kontraktów terminowych na waluty (od 0,2 do 1 zł). Wybierając najlepsze konto maklerskie, należy również zwrócić uwagę na prowizję od obrotu opcjami, prowizje za kontrakty terminowe na akcje, daytrading oraz same koszty obsługi rachunku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty