Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Konto walutowe - czym jest i jak założyć?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Posiadanie obcej waluty może wymagać założenia konta walutowego

Darmowe konto walutowe oznacza, że klient nie ponosi kosztów prowadzenia rachunku. Opłaty w większości przypadków pobierane są za drugą i kolejne wypłaty z bankomatów, w niektórych przypadkach za przelewy (w tym przychodzące). Wybierając konto walutowe, warto zwrócić uwagę na spread.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Darmowe konto walutowe oznacza, że klient nie ponosi kosztów prowadzenia rachunku. Opłaty w większości przypadków pobierane są za drugą i kolejne wypłaty z bankomatów, w niektórych przypadkach za przelewy (w tym przychodzące). Wybierając konto walutowe, warto zwrócić uwagę na spread. Konto walutowe pozwala na gromadzenie i obrót walutą inną niż złoty. Większość produktów skierowanych do klientów indywidualnych pozwala założyć i prowadzić konto walutowe w funtach (GBP), konto walutowe w dolarach (USD), frankach szwajcarskich (CHF) oraz konto walutowe w euro (EUR).

Do czego służy konto walutowe? Konto walutowe w Polsce i za granicą

Konto walutowe warto założyć, jeśli jedzie się za granicę np. do pracy czy na urlop. Konto walutowe założone w Polsce pozwala uniknąć zakładania kont za granicą i noszenia przy sobie dużych ilości gotówki. To produkt skierowany do osób pracujących za granicą, pobierających zagraniczne emerytury, studentów wyjeżdżających na wymiany zagraniczne, turystów, a także osób prowadzących interesy międzynarodowo. Konto walutowe oszczędnościowe działa na takich samych zasadach jak konto oszczędnościowe w złotych. Tego typu konto walutowe oprocentowanie zwykle ma bardzo niskie, w wielu przypadkach wręcz symboliczne (np. 0,01 procent). Najlepsze konto walutowe w Polsce można znaleźć „ręcznie” lub poprzez porównywarkę. Porównanie kont walutowych uwzględnia oferty z różnych banków.

Najtańsze konto walutowe – w jakim banku? Ranking kont walutowych

Gdzie najlepiej założyć konto walutowe? W banku, który oferuje najlepsze konto walutowe w porównaniu do innych banków. Oferty można sprawdzić, wyszukując ranking kont walutowych. Zwykle tego typu porównania są aktualizowane na bieżąco. Nawet darmowe konto walutowe ma ustalony spread, czyli różnicę pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty. Taka marża za przeliczenie waluty na inną zwykle określana jest procentowo. Najlepsze konta walutowe ustalają spread na poziomie od poniżej 1 do powyżej 5, a nawet powyżej 6 procent. Najtańsze konto walutowe powinno nie wymagać opłaty za jego prowadzenie ani za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Bezpłatne konto walutowe można założyć m.in. w Alior Banku, Nest Banku, mBanku, BZ WBK czy ING Banku Śląskim. To, w jakim banku założyć konto walutowe, zależy od indywidualnych potrzeb.

Jak założyć konto walutowe i z niego korzystać? Przelewy, karty, wpłaty

Konto walutowe przez internet można założyć we wszystkich bankach, które mają w ofercie bankowość elektroniczną. Z kolei konto walutowe z kartą od ręki da się założyć tylko w oddziale banku. Od ręki można dostać wyłącznie kartę niespersonalizowaną, bez imienia i nazwiska – należy upewnić się, czy wybrany bank daje taką możliwość. Standardowo oczekiwanie na kartę płatniczą do konta walutowego i PIN do niej trwa zwykle kilka dni. Konto walutowe darmowe może być też w zakresie wypłat z bankomatów. Każdy bank pozwala na przynajmniej jedną darmową wypłatę z bankomatu w miesiącu. A jak wpłacić np. euro na konto walutowe? Dowolną walutę można wpłacić w oddziale banku. Euro poza tym można wpłacić we wpłatomacie, który obsługuje tę walutę (warto sprawdzić lokalizację tych urządzeń online). Najlepsze konta walutowe w Polsce pozwalają na wykonywanie przelewów krajowych i międzynarodowych, ustalając za to opłaty procentowe od kwoty lub stałe opłaty (np. przelew europejski SEPA zwykle kosztuje 5 złotych, a Alior Bank przelew zagraniczny walutowy oferuje za darmo, jeśli jego kwota jest równa wymienionej w internetowym kantorze banku). Konto walutowe w koronach norweskich, koronach czeskich czy konto walutowe w jenach, czyli mniej popularnych walutach, klient indywidualny może otworzyć m.in. w Idea Banku, PKO BP, mBanku czy w Alior Banku (oferta o nazwie Kantor Walutowy).

Konto walutowe dla firm – różne waluty i dodatkowe usługi

W jakim banku najlepiej założyć konto walutowe, jeśli prowadzi się interesy międzynarodowo? W takim, który oferuje konto walutowe w walucie, którą się obraca. Najlepsze konta walutowe dla klientów indywidualnych zwykle umożliwiają korzystanie z jednej z czterech najpopularniejszych walut, a konta firmowe pozwalają wybrać z pośród np. 10 różnych walut. Np. w Idea Banku dla zachęty do konta walutowego dodawany jest pakiet udogodnień dla przedsiębiorcy oraz możliwość indywidualnego negocjowania kursu walut.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty