Kryteria wyboru konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe to jedna z form gromadzenia kapitału na przyszłość. Nie jest ono zwykle zbyt wysoko oprocentowane. Nie generuje zbyt wysokich zysków, ale jego ogromną zaletą jest to, że to klient, osoba oszczędzająca ma nad nim pełną kontrolę. To klient decyduje kiedy i jaką kwotę przeleje na konto oszczędnościowe oraz kiedy i jaką kwotę z niego pobierze. To bardzo ważne. Co więcej, to właśnie klient może w pełni zarządzać tymi pieniędzmi, ponieważ nie są one w żaden sposób zamrożone (chyba, że odrębne warunki regulujące to konto mówią inaczej). Czym kierować się podczas wybierania odpowiedniego dla siebie konta oszczędnościowego? Na jakie elementy zwrócić uwagę?
Decyzja o wybraniu odpowiedniego konta oszczędnościowego powinna być poprzedzona analizą możliwych do osiągnięcia zysków. To bardzo ważne, ponieważ to zyski decydują o rentowności danego konta i o tym, czy w ogóle warto się nim interesować. Oto czynniki, które wpływają na to, czy konto jest rzeczywiście zyskowne
Limity kwot konta oszczędnościowego
Niektóre banki, oferując swoim klientom konto oszczędnościowe wprowadzają jednocześnie limity kwot, które można na nie wpłacać. Ma to swoje dobre i złe strony. Z jednej strony takie rozwiązanie powoduje, że powyżej określonej kwoty klient zaczyna się zastanawiać nad innymi, bardziej opłacalnymi, czy bardziej zyskownymi rozwiązaniami. Z drugiej jednak strony zaczyna się zastanawiać, czy to w ogóle ma sens oszczędzanie na tym koncie, skoro za chwilę trzeba będzie i tak je zmieniać. Rozproszenie zasobów finansowych to oczywiście szansa na ich skuteczniejsze pomnożenie, ale również dodatkowe zamieszanie i konieczność pamiętania o większej liczbie produktów finansowych. Co zatem zdecydować? Konto z limitami czy bez limitów? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej bowiem wybrać to konto, które oferuje rozwiązania przyjazne danemu klientowi. Jeden będzie doceniał limity, drugiego zniechęcą. Podejmowanie decyzji powinno być zatem podyktowane własnymi wymaganiami i oczekiwaniami.
Oprocentowanie standardowe konta oszczędnościowego
Oprocentowanie standardowe powinno być kolejnym elementem poddawanym analizie. Jaka jest wysokość tego oprocentowania. To jest stawka stała, przynajmniej dominująca i to tak właśnie pieniądze będą pracowały. Warto się dobrze z tą stawką zapoznać, ponieważ może się okazać, że nawet z kliku tysięcy złotych, odsetki będą na poziomie zaledwie dwóch, trzech złotych. Czy to satysfakcjonująca kwota? Pewnie nie, ale pewnie nie ma co liczyć też na więcej ponieważ konta oszczędnościowe z założenia nie oferują wysokich stóp procentowych. Mając jednak możliwość porównania kilku produktów i dokonania pośród nich wyboru, warto zdecydować się na to najkorzystniejsze.
Oprocentowanie promocyjne i dodatki do konta oszczędnościowego
Wiele banków oferuje różnego rodzaju promocje i dodatki do konta oszczędnościowego. Może to być na przykład promocja „happy hours”, w ramach której pieniądze wpłacone w określonym czasie na konto oszczędnościowe są dwukrotnie oprocentowane, ale tylko one. Czasem też, po spełnieniu określonych warunków można okresowo zyskać promocyjne oprocentowanie. W efekcie ulokowane na koncie pieniądze pracują na wyższym oprocentowaniu, a to daje nieco wyższe zyski. Warto zapoznać się z tym, jak często bank oferuje takie promocje i jak wysokie są te dodatkowe korzyści. Niektóre banki bowiem przygotowują cykliczne promocje, dzięki którym stali klienci mogą zyskać. Niektóre promocje zaś są oferowane wyłącznie na nowe środki. Maksimum wiedzy w tym zakresie pozwoli podjąć właściwą decyzję.
Kapitalizacja odsetek konta oszczędnościowego
również ma niebagatelne znacznie. Jak często się odbywa, na jakiej zasadzie, w jakim sysKapitalizacja odsetektemie. Najczęściej ma ona miejsce na koniec miesiąca, ale to warto sprawdzić, jaka kwota jest wówczas oprocentowana. Może się bowiem zdarzyć tak, że przez cały miesiąc pieniądze były na koncie, a wypłacona została ich część ostatniego dnia miesiąca. Czy zatem oprocentowanie i kapitalizacja dotyczyć będzie kwoty na dzień naliczania, czy zostanie to jakość inaczej policzone (np. wartość oprocentowania każdego dnia). Jeżeli oprocentowanie naliczane jest umownie każdego dnia, to takie rozwiązanie jest bardziej korzystne i uczciwe, ponieważ każdego dnia pracują te pieniądze, które rzeczywiście są na koncie. Natomiast, jeżeli oprocentowanie jest naliczane wyłącznie na stan z ostatniego dnia, to nie jest to już tak opłacalne, szczególnie jeżeli pod koniec miesiąca coś się wypłaci. Podsumowując, konta oszczędnościowe nie służą temu by na nich zarabiać, ale odkładać, gromadzić pieniądze. Można jednak te swoje oszczędności ulokować lepiej lub gorzej. Mając zaś duży wybór produktów oszczędnościowych, warto maksymalizować zyski z tych oszczędności, choćby i najmniejsze.