Opłaty za konta osobiste
Konto osobiste to przede wszystkim niezwykle praktyczne rozwiązanie. To sposób na bezpieczne przechowywanie swoich pieniędzy, do których nadal pozostaje swobodny i niczym nieograniczony dostęp. To sposób na zarządzanie finansami, analizowanie wpływów, wydatków, oszczędności. Konto osobiste pozwala czuwać nad finansami, ale również je zabezpiecza przed kradzieżą. Przechowywanie pieniędzy w domu jest bowiem nierozsądne. Właśnie dlatego warto starannie i rozsądnie wybrać konto dla siebie. To ma być przydatne i praktyczne narzędzie, które jest codziennie wykorzystywane.
Konto w banku
Konto osobiste jest usługą, którą bank oferuje swoim klientom. Jako takie jest pewnego rodzaju wysiłkiem ze strony banku. Przeznacza on na nie przestrzeń fizyczną, w której znajdują się pieniądze, ale również przestrzeń wirtualną na serwerze, jako że klienci już od wielu lat mogą z konta osobistego korzystać za pośrednictwem sieci internetowej. Każdy może samodzielnie zrobić przelew lub odebrać pieniądze. Można zrobić zakupy w sklepie internetowym lub opłacić ratę. Jako takie więc wymaga pracy ze strony pracowników banku, a za pracę należy się wynagrodzenie. Właśnie dlatego, konta osobiste wiążą się z opłatami.
Przeczytaj więcej: Konto osobiste
Opłaty za konto
Każdy, kto ma konto osobiste od dłuższego czasu wie, gdzie mogą być ukryte opłaty za prowadzenie rachunku. Nie zawsze bowiem są one właśnie tak otwarcie wprowadzane. Banki, które wprowadziłyby opłatę za prowadzenie rachunku, szybko utraciłyby swoją konkurencyjność. Dlatego też stosowane są inne metody i sposoby, by klient zapłacił za możliwość posiadania rachunku w danym miejscu, a jeżeli nie płacił, to przynajmniej pomógł bankowi na tym zarobić. Opłata za prowadzenie rachunku zwykle nie jest pobierana. Jest to już wieloletnia praktyka, która przyzwyczaiła klientów do „kont za 0”. Właśnie dlatego wprowadzenie tutaj zmian byłoby dla banku niekorzystne. Sposobem na to jest opłata warunkowa. Bank określa stawkę opłaty, ale daje szansę, by jej uniknąć. Jeżeli będą przelewy, albo będą wypłaty – generalnie musi być ruch na koncie, to bank nic nie naliczy. Opłata za kartę bankomatową to drugi sposób. Generalnie, opłata miesięczna za kartę jest, ale jeżeli za pomocą karty zostanie wykonana określona ilość transakcji lub będą to transakcje o określonej wartości, bank nie pobierze opłaty. Znów znaczenie ma ruch na koncie. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala zabezpieczyć interesy obydwu stron. Bank nie zarabia na martwym koncie, na którym nic się nie dzieje, więc pobiera opłatę za jego posiadanie. Konto, które jest żywe, są wpłaty i wypłaty, jest obrót na koncie, pozwala bankowi pracować za pomocą wpłaconych pieniędzy, więc zarabiać, a co za tym idzie i tak stanowi zysk. Nie trzeba więc od takiego konta pobierać opłaty. Dla wprowadzenia równych zasad określono, na jakim poziomie musi być ten ruch, by przysługiwało zwolnienie, co eliminuje element uznaniowości w przyznawaniu zwolnienia.