Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Opłaty za wypłaty z bankomatów

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Wypłata środków z bankomatu

Opłaty za wypłaty z bankomatów w Polsce to zwykle kilka złotych. Za granicą opłaty te naliczane są procentowo od wypłacanej kwoty. Bank wydający kartę płatniczą wszystkie opłaty i sposoby ich uniknięcia zawiera w tabeli opłat i prowizji danego produktu. Niektóre banki rezygnują z pobierania opłat.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Opłaty za wypłaty z bankomatów – dlaczego banki je pobierają?

Opłaty za korzystanie z bankomatów pobierane są dlatego, że działanie tych urządzeń generuje koszty utrzymania i obsługi dla właściciela. Najniższe opłaty pobierane są za wypłaty gotówki w bankomatach własnych oraz bankomatach sieci Euronet, najwyższe – w bankomatach innych banków i za granicą. Opłaty za wypłaty z bankomatów mają pokryć prowizję, którą bank jest zobowiązany zapłacić właścicielowi bankomatu. Zwykle koszt wypłaty gotówki nie przekracza kilku złotych, a opłat można na różne sposoby uniknąć. Niektóre banki umożliwiają wypłaty z bankomatów za darmo.

Opłaty za bankomaty w poszczególnych bankach na początku 2018 roku

Opłaty za wypłaty z bankomatów pobierane są przez większość banków działających w Polsce. Najniższe opłaty lub ich brak to domena banków posiadających własne bankomaty lub korzystające z urządzeń międzynarodowej sieci Euronet. W styczniu 2018 roku najwyższe opłaty za wypłaty z bankomatów pobierały banki Credit Agricole – 5 procent, minimum 12,9 zł w Polce i za granicą, oraz Bank Pekao – wypłata w sieci Euronet obłożona była prowizją 3,5 procent, minimum 4 zł, wypłata w innych bankomatach niż Euronet i własne banku kosztował 4,5 procent, minimum 4,50 zł. Opłata za wypłatę z bankomatu Euronet pobierana jest rzadko, tylko niektóre banki decydują się na jej wprowadzenie. Opłaty w bankomatach Euronet dotyczyły w styczniu 2018 roku klientów:

  • Raiffeisen Banku – tylko dla bankomatów Euronet poza placówkami banku – pierwsza wypłata w miesiącu 0,5 procent, kolejne 10 zł za każdą wypłatę,
  • mBanku – opłata za wypłatę z bankomatu mBank, sieci Euronet, Planet Cash i BZWBK pobierana była tylko wtedy, gdy wypłacana suma była mniejsza niż 100 zł (opłata w wysokości 1,30 zł), gdy suma była większa, opłaty nie pobierano,
  • Alior Banku – prowizja wypłaty z bankomatu Euronet wynosiła 2,50 lub 5 zł w zależności od rodzaju konta, do którego przypisana była karta, za darmo z bankomatów Euronet wypłacali posiadacze Konta Elitarnego,
  • Eurobanku – opłaty za wypłaty z bankomatu pobierane były tylko w przypadku kwoty poniżej 100 zł od klientów posiadających konto Active lub Prestige, niezależnie od kwoty klienci posiadający konto Standard musieli zapłacić prowizję w wysokości 3 procent, min. 4,95 zł.

Dla klientów niektórych banków możliwe były wypłaty z bankomatów za darmo po spełnieniu określonych warunków, np. Bank Zachodni WBK oferował 5 darmowych wypłat w miesiącu, kolejne kosztowały 5 lub 7 zł. Wszystkie bankomaty za darmo były do dyspozycji klientów BGŻ BNP Paribas (z wyjątkami dla posiadaczy Konta Optymalnego), Nest Banku (za wyjątkiem kont walutowych), Getin Banku (opłata pobierana za wypłaty za granicą 4,5% min. 10 zł) oraz ING Banku Śląskiego (nie dla wszystkich rodzajów kont), a także dla posiadaczy Konta Elitarnego w Alior Banku. Z opłaty za wypłaty z bankomatów byli zwolnieni także posiadacze niektórych rodzajów kont w Eurobanku (dla kwot powyżej 100 zł), PKO BP (z wyjątkiem PKO Konto za Zero), mBanku (dla kwot powyżej 100 zł) i BZ WBK w ramach miesięcznego limitu ilości wypłat. Opłaty w bankomatach mogą dotyczyć nie tylko wypłat, ale też np. sprawdzenia salda na koncie.

Opłata za płatność kartą – prowizje za płatność kartą

Opłata za płatność kartą pobierana jest tylko w nielicznych przypadkach. Opłata interchange fee pobierana jest przez bank, który wydał kartę płatniczą, od agenta rozliczeniowego, czyli właściciela terminalu płatniczego. Agenci rozliczeniowi od akceptantów (osób wynajmujących terminale płatnicze) pobierają opłatę w takiej wysokości, by pokryła interchange fee oraz przyniosła zysk (w tym celu ustalana jest marża).

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty