Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Przelew ekspresowy - na czym polega i jakie są koszty?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Potwierdzenie przelewu ekspresowego hasłem sms

Przelewy ekspresowe pozwalają na transfer pieniędzy od odbiorcy do nadawcy w kilka minut w systemach Elixir i SORBNET2. Oba systemy różnią się maksymalną kwotą, jaką można przelać, a także opłatami na przelew ekspresowy. Wynosi ona od 3 do około 30 złotych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

System Elixir funkcjonuje od 1994 roku. Korzystają z niego wszystkie banki działające w Polsce, ponieważ przeznaczeniem systemu Elixir jest wymiana danych pomiędzy bankami o uznaniach i obciążeniach. Dane wymieniane są zbiorczo, a nie indywidualnie dla pojedynczych dyspozycji. W systemie SORBNET2 wszystkie przelewy są traktowane odrębnie. Elixir działa w ramach SORBNET2.

Przelew ekspresowy, czyli jak działa system Elixir i Express Elixir

Międzybankowa wymiana danych w systemie Elixir odbywa się od poniedziałku do piątku trzy razy dziennie podczas sesji. Żeby wykonać przelew ekspresowy, należy skorzystać z systemu Express Elixir. Pozwala on na transfer środków z jednego konta na inne w kilka minut – to tzw. przelew natychmiastowy. Dzięki Express Elixir możliwy jest przelew ekspresowy w weekend, o ile bank nadawcy i odbiorcy udostępniają tego typu usługę. Ekspresowy przelew robi się tak samo jak przelew zwykły, ale należy dodatkowo zaznaczyć lub wybrać z dostępnej listy, że transakcja ma być wykonana natychmiast (czasem trzeba dodatkowo określić system, z którego chce się skorzystać). Ekspresowe przelewy w systemie Express Elixir dochodzą do odbiorców, którzy są klientami: Alior Banku, Banku Millennium, Banku BPS (nie we wszystkich oddziałach), Idea Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, neoBanku, PKO Banku Polskiego, Podkarpackiego Banku Spółdzielczego oraz T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Przelewy ekspresowe w wymienionych instytucjach nie zawsze są realizowane 24 godziny na dobę. Wyjątki niedostępności i godziny działania Express Elixir można sprawdzić dla poszczególnych banków pod adresem: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/. Przelewy ekspresowe można wykonać także przy użyciu systemu SORBNET2, następcy SORBNET.

Przelew ekspresowy SORBNET2 a Elixir Express – szybkość transferu i koszty

System SORBNET2 działa w dni robocze w godzinach od 7.30 do 18 (a zlecenia od klientów przyjmuje do godziny 16). Rozliczenia w systemie Elixir wykonywane są od poniedziałku do piątku (nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy) w czasie trzech sesji (ostatnia o 17.30). System Elixir funkcjonuje w ramach SORBNET2. Co różni te dwa systemy? Przelew ekspresowy w SORBNET2 można wykonać od poniedziałku do piątku i uzyskuje się gwarancję, że środki dotrą do odbiorcy w ciągu godziny, a zwykle w kilka czy kilkanaście minut. Zaletą SORBNET2 jest to, że przelewy ekspresowe nie mają określonej maksymalnej kwoty transakcji. Natomiast przelewy na sumę większą niż 1 milion złotych mogą zostać wykonane wyłącznie w tym systemie. Przelew ekspresowy w ramach systemu Express Elixir można wykonać przez 7 dni w tygodniu o dowolnej porze, a do odbiorcy dociera on w kilka minut (jeśli banki nadawcy i odbiorcy obsługują system w tym czasie – warto sprawdzić to w tabeli dostępności). Maksymalna kwota przelewu ekspresowego w tym systemie waha się od 3 do 100000 złotych – w zależności od banku i rodzaju konta. Ile kosztuje przelew ekspresowy? W systemie Express Elixir koszt przelewu ekspresowego to od 3 do 10 złotych w zależności od banku i rodzaju konta. W systemie SORBNET2 przelew ekspresowy może kosztować od 30 złotych wzwyż (także zależnie od banku).

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty