Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Przelew online - na czym polega?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Kobieta wykonuje przelew bankowy

Przelew internetowy można zrobić w bankowości elektronicznej dostarczanej przez bank, w którym posiada się konto. Przelew online wymaga wpisania danych odbiorcy, chyba że korzysta się z PayByLink – wtedy wszystkie dane są uzupełniane automatycznie. Przelewy internetowe obsługuje system Elixir.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

System Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Pozwala na przekazywanie informacji o sumie obciążeń i uznań. Informacje te są przekazywane są w trakcie sesji Elixir, które odbywają się w ciągu dnia trzykrotnie. Sesje rozliczeniowe powtarzają się od poniedziałku do piątku. Poza sesjami informacja o przelewie online może zostać przekazana dzięki usłudze Expres Elixir.

Jak się robi przelewy przez internet? Bankowość elektroniczna

Przelew online można zrobić poprzez system bankowości elektronicznej swojego banku. W tym celu należy zalogować się na swoje konto w e-bankowości, a następnie wejść w zakładkę Przelewy lub Płatności. W ten sposób można wybrać, czy chce się zrobić krajowy przelew przez internet, przelew zagraniczny, własny (np. na konto oszczędnościowe), czy przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przelew podatkowy. Po wybraniu odpowiedniej opcji wystarczy uzupełnić dane odbiorcy i kwotę transakcji, a następnie ją zaakceptować. Przelew internetowy może wymagać dodatkowego potwierdzenia poprzez wpisanie jednorazowego kodu wysyłanego na numer telefonu podany przy zakładaniu konta lub kodu ze specjalnej karty z tokenami. Jak robić przelewy internetowe do wybranych osób szybciej? W bankowości elektronicznej można stworzyć szablony płatności. Szablony te wystarczy nazwać i uzupełnić w nich dane odbiorców oraz kwoty i tytuły przelewów. Żeby nie trzeba było za każdym razem dodatkowo wpisywać jednorazowego kodu do potwierdzenia transakcji, należy w wybranym szablonie ustawić odbiorcę jako zaufanego. Korzystanie z szablonów znacznie przyspiesza wykonywanie przelewów i zmniejsza ryzyko błędnego wpisania danych podczas wstukiwania ich za każdym razem od nowa.

Przelew online za zakupy można zrobić jeszcze prościej. Większość banków w ramach bankowości elektronicznej obsługuje system PayByLink. Jak dokonać przelewu przez internet na rzecz sklepu przy pomocy PayByLink? Usługa ta jest zintegrowana z e-bankowością. Wystarczy na stronie sklepu wybrać opcję zapłaty przelewem internetowym. To spowoduje przekierowanie na stronę logowania wybranego banku. Sklep nie ma dostępu do wprowadzanych danych do logowania. Niezbędne do wykonania przelewu dane są automatycznie wprowadzane do formularza (i nie można ich zmienić), wystarczy jedynie zatwierdzić transakcję, a potem kliknąć „Wyloguj”. Nastąpi przekierowanie z powrotem na stronę sklepu i wyświetli się informacja, że płatność została odnotowana.

Przelewy internetowe w weekend dzięki Expres Elixir

Informacje o przelewach internetowych przekazywane są podczas sesji Elixir, ale możliwe jest przekazanie tego typu danych także poza tymi sesjami, w zależności od banku. Przelewy internetowe w weekendy w ramach Expres Elixir obsługiwane są w Alior Banku, Banku Millennium, Banku BPS (zależy od oddziału), Idea Banku, ING Banku Śląskim, mBanku, neoBanku, PKO Banku Polskim, Podkarpackim Banku Spółdzielczym, oraz w T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Informacje na temat dostępności Expres Elixir dla swojego banku można sprawdzić na [stronie] (https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/). Jak wykonać przelew bankowy przez internet w systemie Expres Elixir? Tak, jak zwykły przelew, ale należy zaznaczyć w odpowiednim okienku, że jest to przelew natychmiastowy. Przelew przez internet dojdzie do odbiorcy już po kilku sekundach, jeśli jego bank obsługuje odbiór w systemie Expres Elixir.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty