Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Realizacja i koszty przelewu SORBNET

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Realizacja i koszty przelewu SORBNET

Przelewy SORBNET umożliwiają szybkie przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy użytkownikami kont bankowych. Realizacja przelewu SORBNET z jednego konta na drugi trwa zazwyczaj maksymalnie do godziny, a sama kwota transakcji jest nielimitowana.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Rozwój technologiczny sprawił, że transfer pieniędzy pomiędzy kontami bankowy odbywa się w ekspresowym tempie. Błyskawiczne transakcje są możliwe m.in. dzięki systemom Elixir oraz SORBNET. Tego typu przelewy można wykonywać tradycyjnie oraz za pomocą internetowego konta bankowego.

Czym jest SORBNET?

Początki systemu SORBNET sięgają 1996 r., kiedy to Narodowy Bank Polski wprowadził system rozrachunkowy, który miał służyć do wykonywania przelewów (rozrachunków) międzybankowych na wysoką kwotę. Specyfiką systemu SORBNET było to, że każdy z przelewów można było realizować pojedynczo oraz na bieżąco (w czasie rzeczywistym). Przed wprowadzeniem tego systemu, wymiana zleceń pomiędzy bankami i Narodowym Bankiem Polskim odbywała się za pośrednictwem faksu, dyskietek, a nawet w formie papierowej. Współcześnie wykorzystywany jest system SORBNET2, który jest modernizacją poprzedniego systemu. Wprowadzony w 2013 r. system potocznie zwany jest SORBNETEM. Korzystają z niego wszystkie banki w Polsce oraz wybrane instytucje finansowe, a za jego pomocą rozliczane są transakcje międzybankowe, wysokokwotowe zlecenia klientowskie, operacje polityki pieniężnej oraz wiele innych rozrachunków. Walutą rozliczeniową jest polski złoty, ale za pomocą systemu SORBNET-EURO można realizować przelewy z użyciem waluty EURO.

Zalety przelewów SORBNET

Niewątpliwą zaletą przelewów SORBNET jest możliwość ekspresowego przekazywania środków na rachunek w innym banku. Standardowy czas przelewu SORBNET nie przekracza 1 godziny, co wyróżnia system na tle klasycznych przelewów międzybankowych. Kolejną zaletą przelewu SORBNET jest nieograniczona kwota transakcji. Zgodnie z obowiązującym prawem, wszystkie transakcje pomiędzy rachunkami w różnych bankach na kwotę powyżej 1 mln zł muszą być dokonywane za pośrednictwem systemu SORBNET. Nie istnieją żadne ograniczenia ilościowego w przypadku wysyłania przelewów w ciągu jednej doby. Dla porównania większość banków oferuje możliwość przesyłania jednego lub dwóch przelewów ekspresowych wykorzystujących inny system na dobę.

Wady systemu SORBNET

Za wadę systemu SORBNET można uznać fakt, że przelewy mogą być dokonywane tylko w dniach rozliczeniowych do godzin popołudniowych (podobne ograniczenia posiadają pozostałe systemy). W zależności od zasad pracy banku, środki przekazane z jednego rachunku do innego banku mogą zostać przekazane tego samego dnia, jeśli przelew wykona się do 14:30 (w przypadku ING Banku Śląskiego), 15:00 (mBank). Wybrane banki wysyłają na rachunek odbiorcy przelewy po złożeniu dyspozycji najpóźniej do godziny 16:00. W dni wolne, środki trafią na konto w najbliższy dzień roboczy. Przelewy za pośrednictwem systemu SORBNET nie należą do tanich. Standardowy koszt przelewu do 1 mln zł to opłata w wysokości 35 zł, za przelewy powyżej miliona płaci się znacznie mniej.

Jak wykonać przelew SORBNET?

Wykonanie przelewu za pośrednictwem systemu SORBNET jest proste i zajmuje kilka chwil. Po zalogowaniu się na stronę internetową banku oraz własne konto należy kliknąć zakładkę poświęconą wysyłaniu przelewów. Po umieszczeniu niezbędnych do wykonania transakcji danych (imię i nazwisko odbiorcy lub nazwa firmy, kwota przelewu, rachunek bankowy odbiorcy, tytuł przelewu) należy zaznaczyć opcję uwzględniającą przesłanie kwoty za pomocą systemu SORBNET. Po podsumowaniu przelewu oraz poprawnej weryfikacji danych, przelew za pośrednictwem systemu SORBNET zostanie wykonany. Jeśli do przelewu doszło w okresie sesji rozliczeniowych obu banków, środki na rachunku odbiorcy mogą pojawić się już po kilku minutach.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty