Rodzaje kart płatniczych dostępnych na rynku

Karty płatnicze to elektroniczne instrumenty płatnicze, pozwalające na dokonywanie bezgotówkowych płatności za towary i usługi, a także umożliwiają przeprowadzanie transakcji w internecie, przez telefon, w bankomatach oraz przez internet.
Karty płatnicze mogą być wydawane nie tylko przez banki, ale także pozostałe instytucje finansowe, a nawet inne podmioty, takie jak m.in. centra handlowe, stacje paliw, firmy telekomunikacyjne, a nawet instytucje pośrednictwa finansowego. Do grona największych wydawców kart płatniczych na świecie należą: Visa (w tym m.in. Visa International, Visa U.S.A., Visa Europe), MasterCard (w tym m.in. MasterCard Worldwide, MasterCard International), American Express, Japan Credit Bureau oraz Diners Club.
Rodzaje kart płatniczych: karta debetowa
Karta debetowa (z ang. credit cards) to jeden z najpopularniejszych w Polsce rodzajów kart płatniczych. Zazwyczaj jest wydawana przez banki i przypisywana bezpośrednio do danego rachunku bankowego. Karta debetowa służy do przeprowadzania transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych, które są związane z prowadzonym ROR (rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym). W gronie zalet posiadania tego rodzaju karty płatniczej można wymienić m.in. bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ karta debetowa umożliwia dysponowanie całą ilością zgromadzonych na koncie środków finansowych bez konieczności posiadania gotówki. Karta debetowa umożliwia korzystanie wyłącznie ze zgromadzonych na koncie środków. Za sprawą tego rodzaju karty płatniczej można dokonywać swobodnych transakcji bezgotówkowych sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Czasami stosuje się podział na karty bankomatowe oraz karty debetowe. Pierwsze z nich służą jedynie wypłacaniu środków zgromadzonych na koncie bez możliwości dokonywania płatności, dlatego są coraz mniej spotykane.
Rodzaje kart płatniczych: karta kredytowa
Karta kredytowa (z ang. credit cards) to drugi po karcie debetowej najpopularniejszy rodzaj karty płatniczej. Karta kredytowa jest udzielana przez banki, które uprzednio przyznają określony limit kredytowy, dzięki czemu posiadacz karty kredytowej może dysponować większymi środkami finansowymi niż te zgromadzone na koncie. Limit kredytowy ustalany jest zawsze na podstawie zdolności kredytowej osoby, która ubiega się o wydanie karty kredytowej. Posiadacze kart kredytowych mogą korzystać z kredytu, czyli określonego na podstawie umowy z bankiem limitu zadłużenia, który mogą przeznaczyć na dowolny cel. Suma kredytu na karcie kredytowej zależy od oferty banku oraz wspomnianej wcześnie indywidualnej zdolności kredytowej. Kartą kredytową można dokonywać takich samych płatności jak w przypadku karty debetowej, czyli płacić za zakup towarów usług, dokonywać transakcji w internecie, a także korzystać z bankomatów i wpłatomatów. Co ważne, posiadanie karty kredytowej nie wiąże się z koniecznością zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku, który udostępnia ową kartę płatniczą. Kredyt zaciągany na karcie kredytowej jest specyficznym rodzajem długu, ponieważ w przypadku spłaty zaległości w określonym terminie (np. 54 dni) bank nie doliczy żadnych opłat związanych z wziętym zobowiązaniem (nie trzeba płacić prowizji, oprocentowania itp.).
Rodzaje kart płatniczych: karty przedpłacone i karty charge
Karty przedpłacone są bardzo często wykorzystywane w celach marketingowych przez sieci handlowe i umożliwiają dokonywanie zakupów w określonych miejscach. Poza zakupami w miejscach przeznaczenia, a także po wykorzystaniu dostępnych na niej środków, karta przedpłacona staje się bezużyteczna. Karta charge, czyli karta obciążeniowa umożliwia dowolne dysponowanie środkami w ramach udzielone przez bank limitu, który musi zostać spłacony w określony dzień miesiąca. W przeciwnym razie karta zostanie zablokowana, a bank zacznie naliczać odsetki.