ROR – co to jest i w jaki sposób wybrać najkorzystniejszy?

ROR jest to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, inaczej konto osobiste. Zwykle dołączona do niego jest karta debetowa. Wpływają na niego mają m.in. wynagrodzenie lub emerytura. Warto zwrócić uwagę, z jakimi opłatami się wiąże i czy ma prosty w obsłudze system transakcyjny.
ROR to podstawowy rachunek większości osób pracujących, ale także seniorów i – coraz częściej – nastolatków. Dobrze wiedzieć, co jest najważniejsze przy jego wyborze i pamiętać o tym, że ROR można założyć w kilku bankach, np. na różne cele.
Czym jest ROR?
ROR to osobisty rachunek bankowy, którego skrót oznacza rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest przeznaczony dla osób fizycznych. Są na niego przelewane wypłaty, emerytury i renty oraz stypendia. Można na niego wpłacać dowolne kwoty za pomocą przelewów, wpłat w banku bądź wpłatomatów. W Polsce wiele rachunków tego typu można założyć za darmo przez internet.
Jakie funkcje pełni ROR?
ROR pełni funkcję podstawowego rachunku, na którego przychodzi wynagrodzenie bądź inny comiesięczny wpływ pieniężny. Można do niego podpiąć wiele różnych instrumentów finansowych, takich jak karta debetowa, rachunek oszczędnościowy, lokata, fundusz, a także kredyt hipoteczny. Kartą wydawaną do konta ROR zazwyczaj płaci się za zakupy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Dzięki rachunkowi można wykonywać przelewy tradycyjne i internetowe oraz spłacać zadłużenie, np. na karcie kredytowej.
Bezpieczeństwo transakcji ważne przy wyborze ROR
Wybierając rachunek ROR, należy zwrócić uwagę na opinię o banku, który je prowadzi. To bardzo istotne, ponieważ placówka ma dostęp do wielu wrażliwych danych osobistych, takich jak imię i nazwisko, numer telefonu, numer PESEL i numer dowodu. Warto sprawdzić, czy będą one bezpieczne, a więc czy do tej pory nie pojawiły się luki bezpieczeństwa w systemie danego banku. Ważne jest, w jaki sposób placówka zareagowała, jeśli wystąpił ewentualny problem tego typu. Kolejnym elementem bezpieczeństwa jest dostęp do konta i związane z tym zabezpieczenia. Podstawy to login i hasło, ale oprócz tego ważne są też kody lub hasła jednorazowe. Należy je podać przy wykonywaniu przelewu lub dodawaniu nowego odbiorcy przelewów. Niektóre banki stosują hasła przychodzące w formie SMS-ów, inne wykorzystują do tego aplikację na smartfona lub niewielkie breloki generujące tokeny.
Opłaty i prowizje ROR
Zakładając ROR, warto sprawdzić, jakie opłaty wiążą się z jego otwarciem. Mogą to być opłata za otwarcie konta, za kartę debetową, przelewy zewnętrzne lub potwierdzenia w formie SMS-ów. Niektóre placówki wymagają płatności, jeśli klient zdecyduje się na przesyłanie mu papierowego wyciągu z konta. Należy też zwrócić uwagę na to, czy w przypadku opłaty „0 zł” wiążą się z nią warunki, które trzeba spełnić, np. wykonanie transakcji na określoną kwotę.
Dostępność bankomatów a ROR
Jeśli często wypłaca się pieniądze z bankomatów, najlepiej sprawdzić, w jakich miejscach są rozlokowane i ile ich jest w miejscu zamieszkania. Warto wiedzieć, ile trzeba zapłacić za wypłatę z bankomatów należących do innych banków.
System transakcyjny a ROR
System transakcyjny powinien być wygodny, przejrzysty i prosty w obsłudze. Warto wybrać konto, do którego została stworzona aplikacja mobilna, co dodatkowo usprawnia korzystanie z niego.
Dodatkowe promocje i rabaty w ROR
Wiele banków ma atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędzające lub lokaty, do których założenia potrzebny jest ROR. Inne dają rabaty za opłatę karta w wybranych sklepach lub stosują tzw. money back, czyli zwracają określony procent wydanej kwoty.