Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Spada liczba bankomatów w Polsce – dlaczego tak się dzieje?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Wypłata pieniędzy z bankomatu, których ilość ciągle spada

Chociaż Polacy coraz częściej korzystają z bankomatów oraz wpłatomatów, liczba urządzeń umożliwiających wypłatę gotówki na terenie kraju spada. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w ciągu 2017 roku liczba bankomatów zmalała o ponad 200 sztuk, przy jednoczesnym wzroście wypłat.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Tylko w pierwszym kwartale 2017 r. z bankomatów na terenie kraju wypłacono 73,7 mld zł. W drugim kwartale nastąpił wzrost o prawie 9 mld zł do łącznej sumy 82,6 mld zł wypłat. Większe zainteresowanie korzystaniem z bankomatów nie przełożyło się jednak na wzrost urządzeń. Tych jest coraz mniej, a eksperci doszukują się w tym stanie kilku interesujących przyczyn.

Dlaczego spada liczba bankomatów?

Bankomaty służą coraz częściej Polakom jako urządzenia, dzięki którym można nie tylko wypłacić pieniądze, ale również wpłacić gotówkę na konto. Wpłatomaty, o których mowa, weszły na rynek w ostatnich latach i w bardzo szybkim tempie zdobywają popularność. Jak wyliczają eksperci sektora finansowego, w 2014 roku wartość wpłat zrealizowanych przy pomocy wpłatomatów osiągała nie więcej niż 3,5% wszystkich operacji. W pierwszej połowie 2017 roku było to już 19%, co przełożyło się na zdeponowanie aż 105 mld złotych w bankach. Niewykluczone, że malejąca liczba bankomatów jest pierwszym krokiem do wprowadzenia na rynek urządzeń umożliwiających nie tylko wypłatę, ale również wypłatę pieniędzy. Zdecydowanie większe grono analityków jest zdania, że prawdziwa przyczyna zmniejszonej ilości bankomatów na terenie kraju jest zdecydowanie inna.

Liczba bankomatów a transakcje bezgotówkowe

Większość specjalistów jest zdania, że zmniejszona liczba bankomatów w Polsce jest pokłosiem coraz większej ilości transakcji, w których nie używa się gotówki. I choć Polacy nadal preferują dokonywanie zakupów z użyciem fizycznej waluty, wkrótce ma się to zmienić. W pierwszej połowie 2017 roku wartość wypłat z bankomatów w Polsce wyniosła blisko 156 mld złotych, w tym samym czasie płatności kartą przekroczyły wartość 122 mld złotych. Wzrost transakcji bezgotówkowych każdego roku wynosi blisko 20%, natomiast wzrost wypłat z bankomatów oscyluję wokół 7%. Taki stan rzeczy ma doprowadzić do odwrócenia się sytuacji w ciągu najbliższych lat. Wielu ekspertów podkreśla, że wartość transakcji bezgotówkowych w Polsce przekroczą wartość transakcji z wykorzystaniem gotówki już w 2021 r. Taki stan rzeczy nieuchronnie ma doprowadzić do zmniejszenia liczby bankomatów w Polsce, pomimo paradoksalnie większej wartości wypłat z tych urządzeń.

Spadek liczby bankomatów a wzrost opłat za wypłatę

Na zmiany w preferowanych przez Polaków transakcjach są czujne instytucje finansowe, będące właścicielami bankomatów, a także banki. W ostatnim czasie doszło do wielu zmian w polityce wypłat gotówki. W niektórych sieciach wprowadzone zostały limity wypłat, a także prowizje za skorzystanie z wpłatomatów przez klientów wybranych banku. Niewykluczone, że postępujący spadek liczby bankomatów w Polsce może spowodować wzrost opłat za korzystanie z tego typu urządzeń, co jeszcze bardziej przyczyni się do zmniejszenia liczby transakcji z użyciem fizycznej waluty.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty