Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Umowa rachunku bankowego - na co zwrócić uwagę przy jej zawieraniu?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Umowa rachunku bankowego - na co zwrócić uwagę przy jej zawieraniu

Rachunek bankowy to w dzisiejszych czasach konieczność, bez której trudno się obejść. Wypłata pensji odbywa się poprzez przelew na rachunek bankowy. Z rachunku realizowane są opłaty, należności, spłacany jest kredyt i opłacane są zakupy. Za pomocą przelewu można również przekazać pieniądze bliskim osobom. Rachunek bankowy jest więc niezbędny. Decydując się na niego warto wybrać taki, który jest jak najbardziej korzystny. A takie informacje znajdują się najczęściej dopiero na umowie rachunku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Decydując się na wybór konta bankowego zwykle zwraca się uwagę na proste i konkretne informacje. Jakie opłaty wiążą się z tym kontem, czy jest oprocentowane, czy trzeba płacić za prowadzenie rachunku, za wydanie karty? Jakie koszty i opłaty wiążą się z jego posiadaniem? Bardzo często jest tak, że informacje przekazane na folderze reklamowym to informacje promocyjne, które ważne są wyłącznie przez określony, krótki czas. Po jego upływie okazuje się bowiem, że konto było za zero złotych wyłącznie przez kwartał lub karta okazywała się bezpłatna jeżeli spełnione zostaną określone warunki. Każdą umowę należy zatem sprawdzać bardzo dokładnie i starannie. Na co więc zwrócić uwagę w przypadku podpisywania umowy rachunku bankowego?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy dany bank oferujący konto jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym? Chodzi przede wszystkim o to, czy jego klienci są objęci ochroną ze strony właśnie wspomnianego Funduszu. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia zwrot środków, które były ulokowane w danym banku w momencie, gdyby bank ten ogłosił upadłość. Innymi słowy, zabezpiecza pieniądze klientów, przed stratą.

Opłaty za prowadzenie rachunku

To koniecznie należy sprawdzić przed podpisaniem umowy rachunku bankowego. Bardzo często jest tak, jak to zostało wspomniane, że opłata za prowadzenie rachunku jest anulowana tylko na jakiś okres albo pod pewnymi warunkami. Na przykład, jeżeli wpływy na rachunek będą na odpowiednim poziomie lub obrót pieniędzmi osiągnie wskazany w umowie pułap (np. 300 złotych wydane za pomocą karty). Zapoznając się z tą kwestią już w samej umowie rachunku można znaleźć wszystkie informacje w jednym miejscu. Znajdzie się więc nie tylko informacja promocyjna, ale też to, jak będzie to wyglądało i ile będzie kosztowało po promocji.

Opłaty za utrzymanie karty

Kolejną istotną kwestią, która powinna zostać sprawdzona w umowie są opłaty za utrzymanie karty. Karta bankomatowa to wygoda i bezpieczeństwo wielu transakcji. W zasadzie nie ma chyba osoby, która przy swoim koncie bankowym nie miałaby uruchomionej również karty bankomatowej. Dzięki niej nie trzeba nosić przy sobie gotówki, a wszystkie zakupy można za jej pomocą opłacić. Karta bankomatowa jednak kosztuje. Banki pobierają opłatę za jej wydanie – ta opłata jest naliczana raz na jakiś czas, gdy wydawana jest nowa karta do konta. Mogą też pobierać opłatę regularną, comiesięczną za samo jej utrzymanie. Często foldery informują, że karta jest za darmo. W umowie jednakże można znaleźć zapis, że jest ona za darmo, gdy zostaną przeprowadzone z jej użyciem odpowiednie transakcje. Niektóre banki wskazują, jak wiele ich trzeba przeprowadzić, inne wskazują kwotę, która musi być w ten sposób wydana. Choć i tak trzeba robić zakupy i większość płaci właśnie kartami, warto wiedzieć, w jakiej wysokości są te limity, by móc uniknąć naliczenia niepotrzebnych, dodatkowych opłat.

Opłata za bankomaty

I na koniec, należy też zweryfikować kwestię pobierania pieniędzy z bankomatów. Bardzo często jest bowiem tak, że wypłata w bankomacie własnym banku jest oczywiście bezpłatna, ale wypłata z innego bankomatu jest obciążona prowizją. Prowizje są różne, od złotówki, poprzez pięć złotych aż po procentowe naliczanie od pobieranej kwoty. Czasami jest tak, że opłaty za pobieranie pieniędzy z obcych bankomatów są naliczane, ale jeżeli na rachunku będzie odpowiedni wpływ pieniędzy, to zostaną one zwrócone. Takie warunki, niuanse i drobne uwarunkowania są zwykle zawarte jedynie w umowie. Żaden folder reklamowy nie zawiera aż tak szczegółowych informacji. Warto natomiast to sprawdzić, by nagle nie okazało się, że z powodu częstego pobierania pieniędzy w obcym bankomacie, na koncie brakuje pieniędzy, bo zostały naliczone dodatkowe opłaty. Podsumowując, banki chcąc przyciągnąć klientów prezentują ofertę atrakcyjną, ciekawą, promocyjną. Nie oznacza to, że banki prezentują nieprawdę. Prezentują tę część oferty, która skusi i zainteresuje klientów. Jest to działanie jak najbardziej normalne i naturalne. Właśnie dlatego, chcąc ochronić samego siebie, warto dokładnie czytać wszystkie zapisy w umowie rachunku, by nie dać się zwabić jedynie na cząstkowe i korzystne informacje, a z pełną świadomością podjąć decyzję o wyborze właściwego dla siebie konta.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty