Wady i zalety posiadania konta bankowego dla małżonków

Prowadzenie wspólnego konta bankowego to dla wielu małżeństw w zasadzie jedyny sposób zarządzania finansami. Jest to tak naturalne rozwiązanie, że wiele małżeństw nawet nie zastanawia się nad motywami takiego działania. Tymczasem, wszędzie tam gdzie pojawiają się pieniądze, warto przeanalizować wady i zalety wybieranego rozwiązania.
Zalety posiadania wspólnego konta bankowego
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest sprawność i swoboda zarządzania rachunkiem. Udostępniane są zwykle dwie karty do bankomatu, nie trzeba więc sobie jednej posiadanej pożyczać. Ponadto, korzystanie z nieswojej karty bankomatowej jest niezgodne z przepisami, nie powinno się go więc praktykować. Dlatego każdy z małżonków musiałby mieć własne konto, by za pomocą własnej karty dokonywać wszelkich opłat. Posiadanie dwóch kont bankowych wiąże się też koniecznością ponoszenia podwójnych opłat za prowadzenie rachunków. Mając tylko jedno konto, te opłaty się automatycznie zmniejszają i nie trzeba dublować kosztów. Wspólne konto pozwala na lepszą kontrolę finansów domowych. Łatwiej można zweryfikować wydatki i opłaty. Gdyby się okazało, że z konta znika zbyt wiele pieniędzy (zdarzają się takie błędy, których przyczyna jest typowo elektroniczna) łatwiej dostrzec ewentualne nieprawidłowości. To również doskonały sposób na weryfikację rachunków i opłat, które trzeba systematycznie regulować. Jeżeli dwie osoby mają dostęp do rachunku, łatwiej sprawdzić, czy wszystko jest terminowo opłacane, a co oczekuje nadal na uregulowanie.
Wady posiadania wspólnego konta bankowego
Posiadanie wspólnego konta bankowego wymaga ogromnego zaufania, którym małżonkowie muszą się obdarzyć. Wspólne konto nie powoduje bowiem, że pisana jest nowa, wspólna historia finansowa. Jeżeli bowiem jeden z małżonków ma długi, to komornik może zająć również wspólne konto i pieniądze wypracowane przez współmałżonka również zostaną zajęte na pokrycie dawnych długów. Może się też okazać, że współmałżonek ma problemy z rozsądnym gospodarowaniem pieniędzmi. Przy wspólnym koncie wszystkie pieniądze należące do domowego budżetu są zagrożone rozrzutnością partnera czy partnerki. Ponadto, w przypadku naprawdę dużych problemów z rozrzutnością, nie ma skąd wziąć pieniędzy na pokrycie koniecznych i obowiązkowych opłat, jeżeli wszystkie zostaną wydane. Wydaje się to mało realne, ale nie raz rodziny popadały w poważne długi z powodu kilku błędnych decyzji finansowych i braku odpowiedniego zaplecza. Wspólne konto to właśnie brak takiego zaplecza. Nie da się skorzystać z pieniędzy bez wiedzy małżonka. Można to z powodzeniem uznać za wadę, a to dlatego, że nie można nawet zrobić niespodzianki bliskiej osobie. Oczywiście, można obejść opłacenie prezentu za pomocą karty, czyli w sposób który jest rejestrowany. Można to zrobić wypłacając pieniądze z bankomatu. Tyle, że druga osoba widzi, że zostały pobrane pieniądze i widzi też w jakiej kwocie. Można celowo pobrać więcej lub na kilka razy, ale i tak daje to sygnał, że jakaś niespodzianka jest planowana. Trudno więc coś ukryć, nawet jeżeli jest to z założenia coś pozytywnego. Wspólne konto ma swoje wady i zalety. Oczywiście każda z nich ma dla każdej pary inną wartość i inne znaczenie. Właśnie dlatego warto to rozważyć i przeanalizować i rozważyć zgodnie z własnymi potrzebami i oczekiwaniami.