Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Konto bankowe

Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Zasady bezpiecznego korzystania z konta bankowego

Dostęp internetowy do konta bankowego to ogromna wygoda, komfort i sprawność zarządzania swoimi finansami. To również pewien poziom ryzyka i zagrożenia. Nie raz bowiem słychać, że doszło do włamania w sieci, czy też ktoś komuś zaatakował konto na profilach społecznościowych. Podobne zagrożenia czyhają również na konto bankowe, do którego możliwy jest dostęp w sieci, warto więc zastanowić się, w jaki sposób korzystać z niego bezpieczniej. Rozwój techniki i technologii działania w sieci oraz rozwój kreatywności i pomysłowości złodziei powodują, że należy być coraz bardziej ostrożnym i coraz bardziej podejrzliwym jeżeli chodzi o podejmowanie jakichkolwiek działań i podawanie swoich danych gdziekolwiek w sieci.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Logowanie do konta bankowego

Logowanie do konta powinno się odbywać za pomocą loginu nadanego przez bank oraz ustalonego z bankiem lub na portalu bankowym hasła. Pierwsze hasło powinno być i tak podane przez bank, dopiero po pierwszym logowaniu powinno się je zmienić. Login powinien być ciągiem cyfr lub cyfr, liter i znaków. W ten sposób znacznie trudniej złamać tę informację i ją wykraść. Nadając sobie samodzielnie login bardzo często korzysta się ze słów bliskich, znanych, łatwych do zapamiętania. Dla złodzieja jest to ogromne ułatwienie. Właśnie dlatego login nadany przez bank to sposób na utrudnienie potencjalnemu hakerowi złamania go. Hasło nadane przez bank to również zwykle ciąg bezsensownych liter i cyfr. Takie rozwiązanie ma za zadanie zabezpieczyć konto przy pierwszym logowaniu. Oczywiście, login i hasło nie powinny być podane jednocześnie, ponieważ to zwiększa ryzyko. Po pierwszym logowaniu klient jest proszony o dokonanie zmian. Najczęściej logowanie odbywa się poprzez podanie elementów z jakiegoś dokumentu tożsamości (dowód lub paszport) lub z numeru PESEL. Ważne by pamiętać, że bank nie poprosi nigdy po danie całego numeru dowodu osobistego ani całego numeru PESEL. Zawsze, gdy jako klient zostaniesz o coś takiego poproszony należy wzmocnić swoją czujność. Bank tego nie robi, ponieważ jest to zbyt ryzykowne. Numer PESEL i numer dowodu osobistego podawany jest w placówce i pracownik wprowadza jest do systemu bezpiecznym połączeniem. Klient nie musi przekazywać tych informacji. Jeżeli nadane przez klienta hasło nie musi nawiązywać do żadnego dokumentu tożsamości warto je maksymalnie skomplikować. Dobrze, jeżeli jest ono bez sensu, jeżeli to całkowicie przypadkowe połączenie liter, cyfr i znaków.

Przelewy elektroniczne

Dokonywanie przelewów internetowych to jedno z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Pozwala załatwić sprawę szybciej, bardziej sprawnie i bez konieczności odwiedzania banków. Przelewy internetowe były pierwszym i najważniejszym argumentem za tym, by założyć sobie konto z dostępem przez Internet, nawet że na początku te przelewy kosztowały. Banki oferują bardzo różnorodne możliwości w zakresie zabezpieczania transakcji internetowych. W niektórych bankach potwierdzenie przelewu odbywa się za pomocą kodu, który przychodzi do klienta smsem, w innych kod ten znajduje się na karcie kodów jednorazowych, a system informuje który kod należy wprowadzić. Jedno i drugie rozwiązanie jest bardzo korzystne i bardzo bezpieczne. Potwierdzenie za pomocą kodu z smsa wymaga zdobycia numeru telefonu klienta. Natomiast potwierdzenia za pomocą karty kodów jednorazowych wymaga zdobycia tej karty. Nie jest to proste, ponieważ karta zwykle nie jest zabierana z domu, ponieważ nie jest do niczego potrzebna. Warto pamiętać, że nigdy bank nie poprosi o podanie jednocześnie loginu, hasła i kodu. Samo przyjście kodu na numer telefonu powinno wzbudzić zaniepokojenie i niepewność, oczywiście jeżeli nie jest realizowana żadna transakcja. W takiej chwili należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i poinformować o podejrzeniu włamania. Bank to zweryfikuje i wdroży swoje procedury.

Udostępnianie danych osobowych

Bank nigdy nie poprosi o podanie wszystkich istotnych danych, które mogą doprowadzić do zalogowania i dokonania przelewu jednocześnie. Jeżeli więc przyjdzie wiadomość mailowa, w której znajduje się link do kliknięcia, a po kliknięciu należy podać login i hasło, należy uważać. Co do zasady, bank nie komunikuje się z klientem za pośrednictwem konta mailowego. Może przesłać rozliczenie, zestawienie przelewów, ale nie prosi o potwierdzanie danych klienta. To właśnie forma zabezpieczenia. Jeżeli więc przyjdzie mail, z linkiem w który niby trzeba kliknąć, trzeba tego koniecznie uniknąć. Podobnie rzecz się ma z podejrzanymi telefonami. Jeżeli dzwoni konsultantka z banku i chce zbyt wiele informacji, chce uzyskać login i hasło do konta, warto uważać. Podanie hasła czy też informacji potwierdzających tożsamość jest normą w przypadku telefonicznego kontaktu z bankiem. Nigdy jednak nie będzie wymagane podanie wszystkich tych danych na raz. W momencie, gdy jako klient czujesz się za bardzo przepytywany warto się rozłączyć i samodzielnie skontaktować z bankiem, poprzez numer podany w dokumentach, a nie ten, który się wyświetlił. Podsumowując, zawsze należy być bardzo ostrożnym, uważnym i czujnym. Poza oficjalną stroną logowania, nigdzie więcej nie należy podawać loginu i hasła informacji razem, a każdy podejrzany sygnał czy podejrzaną próbę kontaktu, należy niezwłocznie zgłosić pracownikom banku, którzy wzmocnią natychmiast swoje zabezpieczenia. Oczywiście, na taki podejrzany kontakt nie należy w żaden sposób odpowiadać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty