Zastrzeganie kart płatniczych
W dzisiejszych czasach każdy ma przynajmniej jedną kartę płatniczą. Praktyka pokazuje jednak, że tych kart jest zwykle więcej. W posiadaniu jest bowiem konto osobiste, do kredytu dołączane jest konto (wraz z kartą), a w małżeństwach bardzo często małżonkowie wzajemnie siebie upoważniają do swojego konta, co również uprawnia do wydania karty. Okazuje się wówczas, że jest ich w portfelu nieco więcej niż jedna. Co się stanie, gdy jedna z nich zginie? W dobie transakcji zbliżeniowych, gdzie do 50 złotych transakcja nie wymaga potwierdzenia, utrata takiej karty może być dość dużym problemem. Można ją jednak zablokować, zastrzec, a wtedy osoba, która ją ukradła nie tylko z niej nie skorzysta, ale będzie natychmiast namierzana.
Czas jest najważniejszy
W momencie, gdy właściciel karty zorientuje się, że ją stracił musi niezwłocznie powiadomić o tym bank. To działanie pozwoli uchronić maksymalnie dużo oszczędności, pozwoli szybko wdrożyć odpowiednią procedurę, a tym samym spowoduje, że klient straci bardzo mało pieniędzy lub nawet ogóle. Jak wspomniano, transakcje zbliżeniowe nie wymagają potwierdzania za pomocą PIN jeżeli nie przekraczają kwoty 50zł. Jeżeli jednak, raz za razem złodziej zrobi sobie zakupy za mniej niż 50 zł, ale czynność powtórzy 10 razy, strata sięga już blisko 500zł. Im więcej dostanie czasu na swój proceder, tym większe będą straty klienta.
Zastrzeganie karty płatniczej
Pierwszym działaniem zawsze powinno być zastrzeżenie utraconej karty płatniczej. Należy zadzwonić na numer infolinii banku, który znajduje się z pewnością w dokumentach przekazanych przez bank (dobrze mieć go przy sobie). Należy powiadomić konsultanta o swoim podejrzeniu, że karta zaginęła, być może została skradziona i należy ją niezwłocznie zablokować, by nikt nie miał dostępu do zgromadzonych na koncie pieniędzy. Taką blokadę może założyć konsultant. Bardzo ważne by pamiętać, że wizyta w placówce może się okazać znacznie mniej skuteczna, szczególnie jeżeli dowód osobisty zostanie skradziony wraz z kartą. W banku, należy się wylegitymować właśnie dowodem osobistym. Jak to zrobić jeżeli go nie ma? Kontaktując się przez infolinię prowadzona jest zupełnie inna weryfikacja, a tożsamość potwierdzana jest nieco inną metodą, co powoduje, że dowód osobisty nie jest tutaj w ogóle potrzebny. Należy również wiedzieć, że raz zastrzeżona karta nie może zostać odblokowana. Należy wówczas wnioskować o jej ponowne wydanie. Dlatego też, jeżeli jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że karta zgubiła się na przykład w domu lub w samochodzie, to telefon z zastrzeżeniem warto odłożyć. Jeżeli jednak jest duże prawdopodobieństwo, że jest skradziona, to koniecznie trzeba zadzwonić na infolinię. W przypadku odnalezienia zastrzeżonej karty, nie wolno jej użyć ponownie. Jest to nie tylko niemożliwe (system jej nie przyjmie), ale wręcz zabronione, ponieważ sugeruje jej nieprawne użycie. Sytuację należy również zgłosić na policji. Wówczas organy ścigania będą mogły rozpocząć obserwację zastrzeżonej karty, a próba jej użycia będzie informacją o miejscu pobytu złodzieja. Warto też pamiętać o starannym zabezpieczaniu swoich kart płatniczych. Nie powinno się ich przechowywać w otwartych torebkach ani razem z numerem pin, ponieważ to znacznie ułatwia złodziejowi zadanie. Należy zachować maksymalne dopuszczalne środki ostrożności.