Zlecenie stałe i polecenie zapłaty - przewodnik

Banki i różne instytucje dążąc do przekonania klienta do siebie oferują mu różnorodne rozwiązania ułatwiające mu życie. Zwykle, oferta ta opiera się na wyręczaniu klienta w załatwieniu ważnych spraw, jak na przykład wyręcza się klienta w opłacaniu rachunków. To nie on jest zobowiązany do tego by pamiętać o terminie zapłaty. Nie musi nawet kliknąć w celu potwierdzenia przelewu. Jedyne, co musi zrobić to zapewnić pieniądze na koncie, by wszystkie opłaty dokonały się automatycznie. W tym celu też udostępniono dwa systemy automatycznych płatności. Jest to polecenie zapłaty oraz stałe zlecenie. Na czym każde z nich polega i czym się jedno od drugiego różni? Oto najważniejsze informacje.
Zlecenie stałe
Zlecenie stałe to rozwiązanie, które może przypaść do gustu szczególnie tym użytkownikom, którzy lubią mieć maksimum automatyzacji, a jednocześnie mogą trzymać rękę na pulsie. Zlecenie stałe jest rozwiązaniem, które klient samodzielnie ustala na swoim koncie. Określa odbiorcę pieniędzy, termin płacenia, częstotliwość oraz kwotę, która ma być przelewana. Ustalając tę opcję, pierwszy przelew i tak musi zrobić samodzielnie, co potwierdza niejako całą formułę zlecenia. Takie rozwiązanie powoduje, że klient nie musi pamiętać o konieczności dokonania opłaty, nie musi jej pilnować, ani kontrolować wychodzenia przelewu. Co jednak ważne, w tej opcji musi być ustalona kwota stała. Zlecenie stałe nie może być bowiem zdefiniowane za każdym razem na innym poziomie. Nie można więc określić go dla rachunków za prąd, czy innych zmiennych opłat. Z powodzeniem jednak sprawdzi się jako przelew za ubezpieczenie (składka jest przecież stała) czy ratę kredytu. Zlecenie stałe można w każdej chwili samodzielnie wyłączyć. Wymaga to zaledwie kilku kliknięć w panelu klienta po zalogowaniu na konto internetowe. Nic prostszego.
Polecenie zapłaty
Polecenie zapłaty, co do funkcjonowania jest bardzo podobne do zlecenia stałego. Opiera się bowiem na stałych i regularnych przelewach z banku klienta do banku odbiorcy. Różnice są jednak zasadnicze w samym zawarciu zlecenia i jego rozwiązaniu. Polecenie zapłaty jest zleceniem skierowanym do banku prowadzącego konto. Klient samodzielnie nie może ustawić go na swoim koncie, ponieważ nie ma takich uprawnień. Ta opcja jest bowiem zgodą na obciążenie swojego rachunku zgodnie z regularnym żądaniem wysuniętym przez wierzyciela. Co za tym idzie, nie musi to być na stałą kwotę. Może się zmieniać zależnie od wysokości obciążenia. Wspomniany wcześniej rachunek za prąd może być rozliczany w postaci polecenia zapłaty. Elektrownia wysyła bowiem do banku żądanie w określonej kwocie i z określonym terminem, a bank je po prostu realizuje. Rezygnacja z polecenia zapłaty też nie jest taka prosta, jak w przypadku zlecenia stałego. Takie polecenie należy pisemnie wycofać odwiedzając placówkę banku. Należy złożyć pisemny wniosek o wycofanie złożonego przez siebie polecenia zapłaty. Bank przetworzy informację i usunie zlecenie. Jeżeli jednak złożenie wniosku o wycofanie zbiegnie się z terminem zapłaty polecenia, może się okazać, że ta jedna opłata jeszcze przejdzie automatycznie, a dopiero kolejna zostanie wycofana. Podsumowując, polecenie zapłaty i zlecenie stałe mają bardzo podobne cechy wspólne. Są to zlecenia automatyczne i nie wymagają uwagi klienta. Wymagają jego zgody i potwierdzenia, ale tylko jednorazowo, potem już każda płatność odbywa się automatycznie. Zlecenie jest jednak w pełni zależne od klienta. To on ustala kwotę i on może samodzielnie to odwołać. Natomiast polecenie jest bardziej skomplikowana. Kwota nie musi być stała, a rezygnacja wymaga własnoręcznego podpisu. Obydwa jednak służą ułatwieniu regulowania opłat i rachunków klientowi.