Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt gotówkowy

Czym jest przewalutowanie kredytu?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Czym jest przewalutowanie kredytu

Kredyty hipoteczne czy gotówkowe mogą być zaciągane w walucie rodzimej, w walucie w której się zarabia lub też w jeszcze innej, obcej walucie. Był czas, że ogromną popularnością cieszyły się kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Kurs franka był wówczas korzystny i bardzo stabilny, a kredyty bardzo tanie. Jednak czas pokazał, że waluty to ryzykowne środowisko i dziś ówcześni kredytobiorcy wnioskują o przewalutowanie ich kredytu. Czym jest to przewalutowanie, na czym polega i z czym się wiąże? Oto najważniejsze informacje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyty walutowe

Kredyty zaciągane w obcej walucie cieszyły się dotychczas ogromnym zainteresowaniem głównie z racji kosztów, jakie się z nimi wiązały. Taki kredyt nie mógł być zawarty na wiele lat, ponieważ z założenia banki rozliczały go w krótszym okresie. Co za tym idzie wiązał się z niższymi nominalnie odsetkami, ostateczna kwota do spłaty była więc niższa. Ponad to, koszty dodatkowe związane z uzyskaniem kredytu były w przypadku rozwiązań walutowych znacznie niższe. W ostatecznym rozliczeniu kredyt walutowy wiązał się z ryzykiem kursowym. Przy zachowaniu minimalnych wahań był znacznie tańszy niż kredyt złotowy, więc łatwiejszy do spłacenia. W okresie popularności kredytów we frankach, te minimalne wahania walutowe frank gwarantował, wydawał się więc doskonałą propozycją i idealnym rozwiązaniem na zaciągnięcie taniego kredytu. Uwolnienie kursu franka spowodowało falę, która najpierw poskutkowała wzrostem wartości franka szwajcarskiego. Jego ceny w skrajnych momentach sięgały nawet ponad 6zł, co było wielokrotnym wzrostem. Co za tym idzie, raty kredytów wzrosły w niektórych sytuacjach nawet sześciokrotnie. To była sytuacja bardzo niekomfortowa dla kredytobiorców, ponieważ nagle okazało się, że po kilku latach spłacania kredytu mają do spłacenia więcej niż pożyczyli.

Przewalutowanie

Pojawił się pomysł przewalutowania kredytów walutowych na złotówki. Nie jest to jednak tak proste zadanie. O ile w przypadku walut, które zawsze notowały wahania sprawa jest nieco bardziej jednoznaczna, o tyle frank spowodował spore zamieszanie. Zaciągane były kredyty, gdy stosunek franka do złotówki był cztero czy pięciokrotnie niższy niż jest obecnie. Jak zatem przewalutować te kredyty? Czy po ówczesnym kursie, czy po kursie dzisiejszym? Jak to rozliczyć? Zanim zostaną udzielone odpowiedzi na te pytania minie jeszcze wiele czasu, ponieważ ekonomiści muszą rozważyć wszystkie możliwe scenariusze i wybrać najlepszy z nich. Warto się jednak zastanowić czym w ogóle jest owo przewalutowanie. Przewalutowanie, to najprościej ujmując, przeliczenie zobowiązania zaciągniętego wobec banku w jednej walucie na inną. Istnieją dwa rodzaje kredytów walutowych. Jeden to kredyt rzeczywisty. W tym przypadku zobowiązanie udzielane jest w obcej walucie i tak też jest spłacane. Natomiast kredyt walutowy denominowany jest udzielany w walucie obcej, ale jego transze wypłacane są w złotówkach, raty kredytu też są spłacane w złotówkach. Przeliczenie następuje na dzień spłaty. Przewalutowanie jest korzystne w momencie, gdy dana waluta wyjściowa jest tania, ale prognozy wskazują, że ma ona zdrożeć. Zaciąganie kredytu w obcej walucie jest bardzo ryzykowne i może się wiązać z ogromnymi kosztami. Sposobem na zmniejszenie ryzyka w przypadku osób, które już posiadają zobowiązania walutowe jest ich przewalutowanie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty