Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt gotówkowy

Jaki kredyt na rozpoczęcie działalności?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Jaki kredyt na rozpoczęcie działalności

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to bardzo ważna i istotna decyzja. Wymaga starannego przemyślenia i rozważenia. Natomiast samo wykonywanie pracy w ramach tejże działalności powinno być starannie zaplanowane i opracowane. Dobrze jest pracować w oparciu o precyzyjny i przemyślany biznesplan. Nie każdą działalność da się jednak otworzyć przy pomocy wyłącznie własnych środków. Czasami potrzebne jest dodatkowe wsparcie, na przykład w postaci dofinansowania lub kredytu. Jaki kredyt będzie najlepszy na rozpoczęcie działalności?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyt na rozpoczęcie działalności

Rynek kredytowy jest wręcz przepełniony różnego rodzaju ofertami i propozycjami. W dostępnych kredytach można swobodnie przebierać i wybierać, a podjęcie decyzji z pewnością utrudnia fakt, że wybór jest tak szeroki. Tym bardziej warto poszukać kredytów dedykowanych. Oferty dostępne na rynku można by podzielić na kredyty dla osób fizycznych i dla firm. W przypadku nowej działalności nie warto zaciągać kredytu dla osób fizycznych, nawet jeżeli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest przeanalizowanie oferty firmowej, mimo tego, że samo przedsiębiorstwo nie ma jeszcze za sobą odpowiedniej, wiarygodnej historii finansowej. Wśród kredytów dla firm można również znaleźć ich różne odmiany. Będą to kredyty inwestycyjne, obrotowe czy właśnie na start. Nie wiele banków ma ciekawą ofertę kredytów na rozpoczęcie działalności, ale te które są, warte są uwagi. Mało tego, taki kredyt na początek zwykle jest przygotowany właśnie z uwzględnieniem specyfiki nowego, rozpoczynającego działalność przedsiębiorstwa, które nie ma jeszcze własnych zasobów, a wszelkie pozyskane środki musi przeznaczyć na szybki i intensywny rozwój.

Zasady ubiegania się o kredyt

Kredyty, które pozyskiwane są na rozpoczęcie działalności opierają się na zabezpieczeniach finansowych przedsiębiorcy. Ma to swoje dobre i złe strony. Jeżeli przedsiębiorca ma zasoby finansowe i jego sytuacja kredytowa pozwala na to by wziąć duży kredyt, to wówczas można się o taki pokusić. Jego plusem jest to, że można sfinansować z tych pieniędzy wszystkie niezbędne wydatki, a przez to szybciej ruszyć z przedsiębiorstwem i szybciej uruchomić działalność, która zacznie generować zyski. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w razie gdyby coś nie wyszło i przedsiębiorstwo nie generowałoby dochodów, to ciężar spłaty takiej pożyczki spoczywa wyłącznie na przedsiębiorcy i odpowiada on za nią własnym, posiadanym dotychczas majątkiem. Kredyty na start bardzo często wyposażone są w różnorodne bonusy. Może to być zwolnienie z opłacania składki do ZUS przez okres pierwszego roku prowadzenia działalności. Jest to możliwe, ponieważ bank bierze na siebie te koszty. Może to również być zwolnienie z ZUS i US, dokładnie na tej samej zasadzie. Księgowość przedsiębiorstwa rozlicza należne opłaty i bank przesyła pieniądze albo przelewa je na konto przedsiębiorcy, by ten mógł to zrobić samodzielnie. Jest to forma zachęty, ale jednocześnie zmniejszenia kosztów samego kredytu. Inną propozycją jest właśnie księgowość czy dostęp do księgowości online, konsultacje z prawnikiem czy ekonomistami, którzy pomogą podjąć właściwe decyzje. Niezależnie jednak od bonusów, zakres kredytu, jego wartość oraz wszystkie warunki dodatkowe powinny być starannie przemyślane. To poważna inwestycja, a kredyt firmowy spłaca się czasami nawet 10 lat. Warto więc wiedzieć, czego się można spodziewać i jakie wiążą się z tym konsekwencje.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty