Kiedy można uzyskać kredyt preferencyjny?

Różnego rodzaju kredyty udostępniane przez banki dla konsumentów służą przede wszystkim wsparciu nie tylko w trudnych sytuacjach. Czasem ich celem jest pomoc w sfinansowaniu zakupu mieszkania, samochodu, czy nawet drogich wakacji. Wszystko zależy od celu i potrzeb kredytobiorcy. Są też takie inwestycje, których realizowanie ma wpływ na znacznie szersze otoczenie niż na samego kredytobiorcę i chęć ich podjęcia jest nagradzana poprzez udzielenie kredytu preferencyjnego. Kto i kiedy może dostać takie wsparcie finansowe i co to dokładnie oznacza?
Kredyt preferencyjny
W największym skrócie kredyty preferencyjne są to takie kredyty, których spłatę częściowo bierze na siebie jakiś organ administracji państwowej. Oczywiście, za każdym razem jest to inny organ, ponieważ wszystko zależy od tego, kto wspomniane preferencje promuje i które ministerstwo stoi za projektem tego rodzaju rozwiązań. Przykładem kredytu preferencyjnego może być kredyt studencki. Jest nisko oprocentowany, co oznacza, że jest udzielany na lepszych warunkach. Mało tego, rząd gwarantuje umorzenie jego części, jeżeli kredytobiorca znajdzie się w gronie 5% najlepszych absolwentów na swojej uczelni.
Kto i kiedy może otrzymać kredyt preferencyjny
Otrzymanie kredytu preferencyjnego warunkowane jest kilkoma czynnikami. Wśród nich znajdują się prowadzone przez różne ministerstwa programy wspierające obywateli, wspierane przez państwo inwestycje lub grupy społeczne, które mogą uzyskać tego rodzaju wsparcie. Jednym z przykładów kredytu preferencyjnego jest wspomniany wcześniej kredyt studencki. Jest on przeznaczony dla wybranej grupy społecznej, jaką są studenci, którzy rozpoczynają swoją edukację przed 25 rokiem życia oraz osoby kontynuujące edukację wyższą na studiach doktoranckich. Kredyt jest wypłacany w miesięcznych transzach przez 10 miesięcy w roku, gdy dana osoba pozostaje studentem. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest bardzo nisko oprocentowany. Spłata kredytu natomiast nie następuje od razu, ale po dwóch latach od zakończenia edukacji. Dzięki temu kredytobiorca ma czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. Do kredytów preferencyjnych należy również kredyt hipoteczny w ramach programu Mieszkania dla Młodych. To wsparcie przeznaczone również dla określonej grupy społecznej, tym razem jednak celem nie jest zdobycie wykształcenia, ale umożliwienie kupienia własnego mieszkania. Wzięcie udziału w programie MdM uwarunkowane jest tym, że młodzi nie mogą mieć żadnej nieruchomości na własność, a kupowana będzie dopiero ich pierwszą. Preferencyjne warunki polegają na tym, że część odsetek jest refundowana przez państwo właśnie w ramach tego programu. Jest to ogromne wsparcie, ponieważ dzięki spłacanym odsetkom (przez osiem lat państwo dokłada się do spłaty kredytu), koszt kredytu jest znacznie mniejszy dla młodych, a spłacane raty są niższe. Można również otrzymać kredyt preferencyjny na budowę domu pasywnego lub domu energooszczędnego. W tym wypadku kredytobiorca może otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 50 tys. do budowy swojej nieruchomości. Musi określić, jaki rodzaj budynku zamierza postawić – pasywny czy energooszczędny i zaciągnąć samodzielnie kredyt. Z kredytu należy zbudować nieruchomość i zastosować rozwiązania służące energooszczędności. Po postawieniu budynku oceniana jest jego energooszczędność, jeżeli spełnia warunki można otrzymać zwrot za niektóre inwestycje, właśnie te które służą uzyskaniu mniejszych strat energetycznych. Kredyty preferencyjne są z założenia mniej obciążające, łatwiej je zaciągnąć i co najważniejsze znacznie łatwiej spłacić. Trzeba jednak spełnić określone warunki – dotyczące własnej sytuacji lub celu inwestycji i wnioskować o udzielenie kredytu właśnie na szczególnych warunkach.