Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt gotówkowy

Kredyt firmowy w przypadku zawieszenia działalności

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Kredyt firmowy w przypadku zawieszenia działalności

Prowadzenie działalności gospodarczej jest zadaniem bardzo trudnym. Wymaga ogromnej wiedzy, doskonałej organizacji pracy i bardzo dużej siły przebicia, która pozwala generować zyski i osiągać sukcesy mimo różnorodnych przeciwności losu. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ponieważ czasem zdarzają się sytuacje, które wymuszają odłożenie na bok marzeń o własnym przedsiębiorstwie. Jednakże, co w sytuacji, gdy na firmę zaciągnięty jest kredyt firmowy, a działalność gospodarczą trzeba zawiesić? Z drugiej strony, czy można zaciągnąć kredyt przeznaczony dla firm, gdy przedsiębiorstwo nie prowadzi aktywnie działalności?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe w przypadku każdego samodzielnego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniającego pracowników na umowę o pracę. Zawieszenie może trwać od 30 dni do 2 lat. Jest to okres, którym przedsiębiorca dowolnie dysponuje. Czas zawieszenia nie musi być z góry określony. Po prostu, działalność zostaje zawieszona i jeżeli zostanie podjęta taka decyzja może zostać odwieszona. Natomiast, jeżeli przez dwa lata przedsiębiorca nie podejmie żadnej decyzji dotyczącej przyszłości swojej firmy, zostanie ona automatycznie wykreślona z rejestru przedsiębiorstw i zostanie uznana za zamkniętą. W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podejmować działania zmierzające do uzyskania przychodu, ale nie związane z prowadzoną wcześniej działalnością.

Zaciąganie kredytu

W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może ubiegać się o kredyt firmowy. Jest on przeznaczony, niezależnie od rodzaju, na wspieranie jej działalności i ma na celu pobudzać jej rozwój. Jaki zaś rozwój będzie pobudzać, jeżeli działalność jest zawieszona. Poza tym, przy zawieszonej działalności nie można uzyskiwać z niej przychodu. Przychód zaś stanowi podstawę dla określenia zdolności kredytowej firmy i jej sytuacji finansowej, która pozwala określić, na jakim poziomie można udzielić wsparcia. Nie ma dochodów, nie ma podstaw by udzielić finansowania. Nie jest więc możliwe uzyskanie tego rodzaju kredytu.

Spłata zaciągniętego wcześniej kredytu

Jeżeli zaś chodzi o regulowanie zaciągniętych wcześniej zobowiązań, to jest to jak najbardziej możliwe. Zawieszenie działalności nie wpływa na zawieszenie spłacania kredytu. Raty należy regulować nadal, aż do całkowitej spłaty kredytu. Innymi słowy, zawieszenie działalności nie zawiesza spłat kredytu firmowego. Warto jednak wiedzieć, że konieczność regulowania rat powoduje, że można je księgować, mimo zawieszenia, w kosztach działalności. W ten sposób, w zeznaniu rocznym można zmniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. I choć kredyt firmowy obciąża w tej sytuacji już tylko przedsiębiorcę a nie firmę, to w ten sposób może zmniejszyć sobie jego dolegliwość. Podsumowując, zawieszenie działalności nie znosi obowiązku opłacenia kredytu firmowego, natomiast można go nadal księgować jako koszt prowadzonej działalności i w ten sposób zmniejszyć sobie podstawę opodatkowania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty