Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt gotówkowy

Kredyt odnawialny dla firm

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kredyt odnawialny dla firm

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga często sporych nakładów finansowych. Często jest po prostu konieczność zamrożenia dużej gotówki w jakieś inwestycji. Może to być zakup towarów, produktów lub surowców, który potem, w czasie sprzedaży pozwala nie tylko odzyskać zainwestowane środki, ale również zarobić. Takie inwestycje powodują czasami zamrożenie środków nawet na kilka miesięcy. Tymczasem opłacanie rachunków czy regulowanie wypłat nie może poczekać do momentu aż firma wygeneruje zyski. Trzeba więc to rozwiązać nieco inaczej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyty dla firm

Dobrym rozwiązaniem są więc w tej sytuacji różnorodne kredyty dla firm. Pozwalają one sfinansować inwestycje lub pokryć koszty miesięcznych opłat bez utraty płynności finansowej przez dane przedsiębiorstwo. Oferowane dla firm kredyty są bardzo różne. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi zasadami i regułami. Ich wspólnym mianownikiem natomiast jest to, że pozwalają utrzymać firmie płynność bez konieczności rezygnowania z planowanych inwestycji. Z osiąganych przychodów można pokryć zobowiązanie, wygenerowany zarobek pozostaje więc do dyspozycji firmy.

Rodzaje kredytów

Każda firma, o ile spełni wymagania finansowe stawiane przez bank może się ubiegać o kredyty, które mają zróżnicowane cechy, cele, zasady udzielania i finansowania. I tak, do dyspozycji jest:

  • Kredyt inwestycyjny – przeznaczony jest on wyłącznie na sfinansowanie planowanej inwestycji. Przedsiębiorca musi się wykazać dobrym biznesplanem, a inwestycja musi rokować odpowiednią stopę zwrotu, by móc uzyskać to finansowanie.
  • Kredyt obrotowy – przeznaczony na bieżące potrzeby działalności. Za jego pomocą można opłacić pensje pracowników, opłacić rachunki czy też spłacić inne zobowiązania. Celem tego kredytu jest utrzymanie płynności finansowej firmy i zabezpieczenie przed przestojami, a co za tym idzie, również przed ewentualnymi zaległościami.
  • Kredyt odnawialny, czyli tak zwana linia w koncie, który przeznaczony jest na dowolny cel, a jego charakter jest bardzo elastyczny.

Kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny, czyli właśnie wspomniana linia kredytowa w koncie to rozwiązanie najbardziej praktyczne dla tych, których przedsiębiorstwa mają bardzo niesystematyczne wydatki i dochody. Taka różnorodność i chwiejność powoduje, że trudno jest utrzymać płynność finansową, a to od niej zależy sprawność każdego przedsiębiorstwa. Linia kredytowa przyznawana jest przedsiębiorstwu głównie na podstawie wpływów i wydatków, które są zarejestrowane na koncie. To one decydują o możliwościach kredytowych firmy i na tej podstawie określane jest bankowe wsparcie. Z linii można skorzystać dopiero w tym momencie, gdy na koncie głównym saldo wynosi 0 zł. Jest to więc wsparcie awaryjne. Dopóki firma dysponuje swoimi środkami na danym koncie, skorzystanie z linii nie będzie możliwe. Opłaty za kredyt odnawialny ponoszone są wyłącznie wówczas, gdy przedsiębiorca z niego korzysta. Jeżeli przez kilka miesięcy nie zajdzie taka potrzeba by pobrać pieniądze z kredytu odnawialnego, wówczas przez cały ten okres przedsiębiorca nie musi ponosić jego kosztów. Dopiero w momencie gdy zacznie z niego korzystać bank naliczy odsetki. Ponadto, odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty kredytu. Jeżeli przyznane jest np. 100.000 zł a przedsiębiorca wykorzysta zaledwie 10.000 zł, to jedynie od tych 10.000 zł pobierana jest opłata. To bardzo korzystne i tanie rozwiązanie, które powoduje, że linia nie jest dużym obciążeniem, a jednocześnie stanowi znaczące wsparcie. Jeżeli zaś chodzi o spłatę, to każdy wpływ na konto, przy którym ustanowiona została linia, jest księgowany właśnie jako zmniejszenie zadłużenia. Dzięki temu jest ono spłacane skutecznie i szybko. Czas oprocentowania zaś znacznie się skraca. Bardzo ważne jest również to, że po wykorzystaniu całej kwoty i jej spłaceniu, jest ona ponownie dostępna. Dlatego właśnie kredyt jest traktowany jako odnawialny. Po każdej spłacie saldo kredytowe się niejako odnawia i znów można z niego skorzystać. Jest to bardzo praktyczne i użyteczne rozwiązanie, które niesie za sobą liczne korzyści. Pozwala firmie utrzymać płynność finansową, a jednocześnie nie jest bardzo kosztowne i nie pociąga za sobą dużych strat finansowych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty