Oprocentowanie w kredycie inwestycyjnym dla firm

Przedsiębiorstwa dokonujące często różnorodnych inwestycji potrzebują czasem wsparcia finansowego w swojej działalności. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że duża inwestycja mogłaby zmniejszyć płynność finansową firmy, a to jest bardzo niebezpieczne działanie. Co więcej, inwestycje które mogą być naprawdę zyskowne, czasami przekraczają aktualne środki przedsiębiorstwa, którymi mogłoby ono dysponować. Właśnie dlatego część firm posiłkuje się specjalnie przygotowanymi do takich działań kredytami, czyli kredytami inwestycyjnymi dla firm.
Kredyt inwestycyjny dla firm
Kredyt inwestycyjny jest to jeden z rodzajów kredytów udzielanych przedsiębiorstwom. Pozostałe dostępne to kredyt obrotowy oraz kredyt odnawialny, czyli tak zwana linia kredytowa.Kredyt inwestycyjny należy do grona kredytów celowych. Jego udzielenie zależne jest od przekonania banku do celowości takiej inwestycji. Po uzyskaniu zaś finansowana należy je przeznaczyć wyłącznie na cele inwestycyjne. Kredyt nie może zostać spożytkowany na jakikolwiek inny cel. Z pozyskanych środków nie można opłacić pensji dla pracowników czy rachunków za biuro. Muszą być przeznaczone na inwestycje.
Przyznanie kredytu oparte jest na dokumentach finansowych przedsiębiorstwa oraz na przedstawionym w banku biznesplanie. Biznesplan powinien zawierać informacje dotyczące koniecznych nakładów finansowych, które należy ponieść, żeby inwestycja miała sens i można było zyskać z niej dochód. Z drugiej zaś strony, w biznesplanie powinien się znaleźć również szczegółowy opis, w jaki sposób ta inwestycja ma przynieść zyski i jak przedsiębiorstwo ma na niej zarobić. Oczywiście, należy również określić szacunkowy zwrot z inwestycji, czyli ile można na niej zarobić. Jest to ważne dla oszacowania rentowności przedsięwzięcia. Jeżeli bowiem zwrot z inwestycji będzie mniejszy niż oprocentowanie kredytu, to taki zabieg nie ma sensu.
Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego dla firm
A z jakim oprocentowaniem w ogóle można się spotkać w przypadku tego rodzaju zobowiązania? Jakie są oferowane widełki i w jakich granicach kształtuje się tego rodzaju oferta?Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że na koszty kredytu składa się nie tylko jego oprocentowanie. Znaczenie ma również prowizja dla banku oraz marża, jaką bank sobie nalicza za udzielenie tego rodzaju wsparcia. Oprocentowanie jest jedynie jednym z elementów wpływających na ostateczny koszt zobowiązania.
Prowizją jest część kredytu, która stanowi wynagrodzenie dla banku za udzielenie tego rodzaju kredytu. Obecnie, na rynku dostępne są kredyty inwestycyjne z prowizją nawet od 0% do 3%. Warto jednak zauważyć pewne powiązania. Wszędzie tam, gdzie maleje prowizja za udzielenie kredytu, rośnie jego marża. W ten sposób bank rekompensuje sobie w pewnym stopniu prezent, jakim jest niska prowizja.
Marża to swego rodzaju koszt kredytu. Każdy bank, który pożycza pieniądze swoim klientom, zarówno indywidualnym jak i firmowym, sam musi te pieniądze pożyczyć. Pożyczkę musi zwrócić z procentem, ale chce też na tym zarobić. Tym jest właśnie marża. Jest to zysk, który bank czerpie z udzielenia kredytu. Na rynku dostępne są kredyty, których marża wynosi od 1,95% aż do 5%. To spora różnica, szczególnie przy dużych kwotach.
Jeżeli zaś chodzi o samo oprocentowanie kredytu, to tu wahania są jeszcze większe. Począwszy od oprocentowania na poziomie 3,75% w Credit Agricole aż po 5,88% w Reiffasein Banku. Widać zatem jak wielkie są to różnice. Warto więc zastanowić się i poszukać możliwie najbardziej korzystnego rozwiązania.
Kredyt inwestycyjny to dla przedsiębiorcy ogromna pomoc i bardzo duże wsparcie, dlatego warto się na niego zdecydować, gdy inwestycja jest pewna i zyskowna. To tylko sposób na jej usprawnienie.