Pożyczki dla stałych klientów banku - czy to opłacalne?

Banki, chcąc jeszcze bardziej wzmocnić lojalność swoich klientów i zacieśnić łączące relacje, bardzo często proponują różnego rodzaju pożyczki na specjalnych zasadach, które są przygotowane właśnie dla osób już korzystających z ich usług. Czy takie rozwiązania na specjalnych zasadach są rzeczywiście korzystne i przystępne? Czy opłaca się zaciągnąć pożyczkę dla stałych klientów?
Jak przygotowana jest pożyczka dla stałych klientów
Pożyczki przygotowywane dla stałych klientów to propozycje bardzo spersonalizowane i dopasowane do możliwości klienta. Każda taka pożyczka powstaje bowiem na bazie rachunku, który jest w danym banku prowadzony. Analizowane są wpływy, ich źródła, wysokość, częstotliwość i regularność. Na tej podstawie szacowana jest płynność finansowa klienta. Bank zwraca też uwagę na wydatki. Na jakie cele są one przeznaczane i w jakiej wysokości są regularne wypłaty. To obciążenia, które należy brać pod uwagę, ponieważ wpłyną one na kwotę wolną, którą klient mógłby ewentualnie przeznaczyć na ratę swojej pożyczki. Na bazie powyższych danych bank określa zdolność kredytową, czyli kwotę kredytu, jaką może przeznaczyć dla danego klienta oraz okres spłaty. Te dwa parametry są niezbędne dla ustalenia wysokości raty, którą klient będzie musiał płacić w ramach spłaty kredytu. Rata nie może być zbyt wysoka, ponieważ klient jej nie da rady spłacić.
Zalety kredytu dla stałych klientów
Tak przygotowana propozycja ma swoje zalety. Przede wszystkim, jej główną zaletą jest jej dostępność. Oferta jest przygotowywana dla klienta jeszcze zanim zdąży on o nią w ogóle zawnioskować. Nie trzeba więc tracić czasu na wyliczanie zdolności kredytowej i konstruowanie oferty, która będzie odpowiadała możliwościom finansowym klienta. Oferta przygotowywana przez bank zawsze jest określana w maksymalnej kwocie. Można pożyczyć mniej, oczywiście. Trudno jednak będzie pożyczyć więcej. Druga zaleta to prostota zawierania tego kredytu. Wystarczy wyrazić na niego zgodę i określić kwotę – czy ma to być ta maksymalna czy niższa. Pracownik banku przygotowuje umowę, wystarczy ją podpisać i pieniądze natychmiast znajdują się na koncie. To proste i szybkie rozwiązanie. Procedura zajmuje może pół godziny. W przypadku każdej innej pożyczki trzeba dostarczyć liczne zaświadczenia o dochodach, zaświadczenia z zakładu pracy i inne dokumenty potwierdzające zdolność nie tylko do pobrania pożyczki, ale również jej spłacenia. To wydłuża procedurę nawet do kilku, kilkunastu dni. Taka pożyczka jest oszacowana na bazie rzeczywistych obrotów na rachunku klienta. Pod uwagę są brane wpływy i wydatki, więc nie będzie z pewnością przekraczała możliwości budżetowych.
Wady pożyczki dla stałych klientów
Jak każdy produkt, tak i ten ma też swoje wady. Może nie są one liczne, ale warto je rozważyć. Bardzo często oprocentowanie takiej pożyczki jest wyższe niż w przypadku innych kredytów. Czasem bank też ogłasza promocje na różne kredyty i pożyczki – ich oprocentowanie jest znacznie niższe niż pożyczki dla klientów. Znaczenie ma również wysokość kredytu. W przypadku pożyczki dla stałych klientów, jej maksymalna wysokość jest z góry ustalona i na tych zasadach nie da się pożyczyć więcej pieniędzy. Natomiast, jeżeli zaciągana jest pożyczka w normalnym trybie, można często zyskać znacznie więcej pieniędzy.
Kiedy się opłaca pożyczka dla stałych klientów
Kiedy się opłaca pożyczka dla klientów? To zależy. Jeżeli pieniądze potrzebne są szybko i nagle, to właśnie pożyczka dla klientów działa tutaj najlepiej. W ciągu kilku chwil pieniądze mogą wpłynąć na konto i będzie można z nich korzystać. Wystarczy podpisać w banku umowę i sprawa załatwiona. Nie trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku, nie trzeba organizować dokumentów i załatwiać wszystkich formalności. Jeden kontakt z bankiem, podpis na umowie i po sprawie. Do tego jasne i przejrzyste warunki, które obowiązują w każdym banku, z różnicami wyłącznie w wartościach. Tak szybko działają tylko instytucje parabankowe, ale tam trudno mówić o jasnych i przejrzystych zasadach. Pożyczka z banku opłaca się również wówczas, gdy źródłami dochodów są umowy cywilno-prawne, a nie umowa o pracę. Choć banki i tak coraz bardziej przychylnie patrzą na tego rodzaju formy zatrudnienia, to nadal umowa o pracę wiąże się z większą szansą na uzyskanie kredytu niż na przykład umowa o dzieło. W przypadku kredytu dla stałego klienta, źródło dochodu nie ma znaczenia. Pożyczki dla stałych klientów to rozwiązania ciekawe i wygodne. Z pewnością lepiej, że są niż gdyby miało ich nie być. Mogą się okazać doskonałym ratunkiem w trudnych i podbramkowych sytuacjach, a w chwili, gdy taki kredyt nie jest potrzebny, to przecież nie trzeba go zaciągać.