Budowa domu - lista wymaganych dokumentów

Budowa domu to bardzo poważne i odpowiedzialne przedsięwzięcie. Warto się do niego dobrze przygotować. Należy się ze wszystkimi informacjami zapoznać, poznać wszystkie wymogi formalne i odpowiednio zadbać również o stronę formalną i dokumentację. Czasem bowiem jeden drobiazg powoduje poważne problemy na budowie. W tej kwestii warto więc być starannym i dokładnym.
Dokumenty w urzędzie gminy
W pierwszej kolejności należy postarać się o uzyskanie z urzędu gminy planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego wybranej działki. Nie wszystkie gminy mają tego rodzaju plany gotowe. Wówczas należy wnioskować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Tego rodzaju dokumenty są potrzebne, by można było ubiegać się o projekt domu do budowy i rozpoczęcie wszelkich dalszych prac.
Kolejny krok - geodezja
W drugiej kolejności należy udać się do geodety, który stworzy aktualną mapę sytuacyjno – wysokościową. Dzięki temu, w biurze architektonicznym łatwiej będzie wybrać odpowiedni projekt i wstępnie oszacować koszty budowy domku. Taka mapa pomoże zdecydować o głębokości robót ziemnych czy też długości przyłączy instalacyjnych. Jednocześnie, wraz z tworzeniem przez geodetę mapy sytuacyjno – wysokościowej, należy przygotować warunki techniczne dostawy mediów. W tych warunkach powinna znaleźć się informacja o dostawie wody i odbiorze ścieków, o dostawie energii elektrycznej oraz sposobie dostawy gazu.
Projekt domu
Dopiero z tak zgromadzonymi dokumentami można udać się do biura architektonicznego w celu uzyskania projektu swojego domu. Projekt można kupić gotowy, oczywiście dopasowany do panujących na działce warunków. Można również zlecić jego przygotowanie. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań, potrzeb i wymagań przyszłych mieszkańców. Projekt domu, poza tym, że powinien być dopasowany do panujących na działce warunków powinien też być dobrze przemyślany pod względem kierunków świata, by nie lokować sobie sypialni od strony wschodniej, czy też względem przyszłych swoich planów rodzinnych. To, że dom budują jedynie małżonkowie, nie oznacza, że w tym składzie będą w nim mieszkać. Możliwe, że wkrótce pojawią się w nim dzieci, warto więc dla nich przewidzieć odpowiednią przestrzeń.
Dokumenty budowlane
Z projektem należy udać się do wydziału budowlanego urzędu miasta, by uzyskać pozwolenie na budowę. To pozwolenie jest niezbędne, by mogły rozpocząć się w ogóle prace budowlane. Żadna bowiem firma budowlana bez pozwolenia na budowę nie rozpocznie prac, ponieważ jest to samowolka budowlana, która podlega bardzo surowym karom. Nie warto więc ryzykować. Oczywiście, należy również pamiętać o założeniu dziennika budowy, w którym zapisane są postępy prac oraz zakończenia poszczególnych etapów. Dziennik budowy jest jednym z bardzo ważnych dokumentów, które sprawdzane są podczas odbierania domu przez inspektora budowlanego. Dziennik budowy musi być w czasie budowy starannie i bardzo dokładnie prowadzony, nie może tam zabraknąć żadnej informacji.