Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Kredyty i banki - Przewodnik i słownik - Kredyt hipoteczny

Co obejmuje polisa ubezpieczenia mieszkania?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Co obejmuje polisa ubezpieczenia mieszkania

Polisa ubezpieczenia mieszkania to gwarancja świadczeń w wyniku pożaru, włamania, awarii, zalania oraz innych zdarzeń losowych, które mogą wydarzyć się w mieszkaniu. Ubezpieczenia znajdują się w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dostępne są również rozszerzone pakiety ochrony.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Zdecydowana większość ubezpieczeń mieszkaniowych charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony, co jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Szczegółowe warunki każdej polisy są zawarte w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Ubezpieczenia mieszkania – co obejmuje polisa mieszkaniowa? Zakres

Ubezpieczenie mieszkania oraz ubezpieczenie domu to ubezpieczenia mienia, będące jednym z rodzajów ubezpieczeń majątkowych. W tego typu polisach przedmiotem ubezpieczenia jest interes ubezpieczeniowy, związany z dobrami materialnymi oraz zobowiązaniami majątkowymi. W przypadku ubezpieczenia mieszkania interesem ubezpieczeniowym jest właśnie mieszkanie.

W ramach ubezpieczenia mieszkania (jak również ubezpieczenia domu) można ubezpieczyć całe mieszkanie, ale także m.in. przynależące do niego pomieszczenia (garaż, piwnica, strych, miejsce parkingowe), stałe elementy (przedmioty, których nie da się zdemontować, czyli m.in. ściany, glazura, podłogi) oraz mienie ruchome (wyposażenia wnętrz mieszkania, meble, sprzęt RTV i AGD, ubrania oraz wszystkie inne przedmioty będące na jego wyposażeniu).

Część zakładów ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia mieszkania dla nieruchomości, które dopiero powstają (są w fazie budowy), a także oferują rozszerzone zakresy ochrony oraz dodatkowe pakiety zbliżonych usług ubezpieczeniowych. Jak informują eksperci z rynku ubezpieczeń, wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia wybranie polisy mieszkaniowej, skonfigurowanej na potrzeby zaciągniętego na jej zakup kredytu hipotecznego, co dla wielu klientów może być sporym udogodnieniem.

Ubezpieczenia mieszkania – co warto wiedzieć?

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, należy za każdym razem szczegółowo przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), w których ubezpieczalnie mają obowiązek zawrzeć istotne informacje, takie jak zakres wyłączeń, zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia. Wiele bardzo tanich i kuszących pod względem cenowych polis mieszkaniowych oferuje niesatysfakcjonujący zakres ochrony, który często wymusza na ubezpieczających wykupienie dodatkowego świadczenia, dlatego sumienne zgłębienie OWU jest tak istotne na drodze do kupna najlepszego ubezpieczenia mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania można wybrać online, a za sprawą kalkulatora oraz porównywarek, wybór najlepszej polisy jest bardzo łatwy i stosunkowo krótki. Można również skorzystać z telefonicznej pomocy konsultanta, który doradzi w zakupie najlepszego ubezpieczenia mieszkania oraz domu. Główną zasadą, jaką należy kierować się w doborze ubezpieczenia mieszkania jest wybór polisy, która najbardziej odpowiada potrzebom. Osoby, które wynajmują mieszkania, mogą zgłosić ten fakt towarzystwom ubezpieczeniowym, które wybiorą najlepszy zakres ochrony.

Na rynku można również spotkać się z dodatkowymi usługami, które często są oferowane w pakietach wraz z ubezpieczeniem mieszkania. Jednym z tego typu rozwiązań są assistance dla mieszkań, które w ramach wykupionej polisy oferują np. pomoc hydraulika, elektryka po wyrządzonej szkodzie, a także naprawę sprzętu gospodarstwa domowego po awarii. W wielu zakładach ubezpieczeniowych standardowe ubezpieczenie mieszkania można poszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa umożliwia wypłatę świadczeń osobom trzecim za wyrządzone przez osobę ubezpieczającą lub bliskie jej osoby w domu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty

Oszczędź nawet do 50% na Twoim OC/AC!

Porównaj oferty